ZASARF 101 wyśw. 21-10-2023 08:54

kondensatory



proszę o pomoc w zadaniach od 7.20 do 7.23
kondensatory Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 22-10-2023 19:18

Ponieważ zadanka z kondensatorami nie obowiązują na maturze, to pozwolę sobie ograniczyć się do wskazówek jak rozwiązać te zadania. Mianowicie, musimy pamiętam, że przede wszystkim dla każdego kondensatora obowiązuje następująca zależność: C = Q/U, gdzie C to pojemność danego kondensatora, Q to ładunek kondensatora, a U to napięcie między jego okładkami. I dalej, w przypadku równoległego połączenia dwóch kondensatorów należy pamiętać, że napięcie między okładkami każdego z nich jest takie samo (i takie jak napięcie źródła, jeśli są one podłączone do jakiegoś źródła napięcia), natomiast ładunek pobrany ze źródła jest równy sumie ładunków na obu kondensatorach. Ponadto, jeśli chcielibyśmy taki ukłąd równolegle połączonych kondensatorów zastąpić jednym kondensatorem zastępczym, to pojemność zastępcza takiego kondensatora wynosi: Cz = C1 + C2 (czyli jest po prostu sumą pojemności kondensatorów składowych).

W przypadku połączenia szeregowego, to ładunek na każdym kondensatorze jest taki sam, a napięcie źródła jest sumą napięć na każdym kondensatorze. Pojemność zastępczą liczymy wtedy z kolei tak: 1/Cz = 1/C1 + 1/C2.

No i warto jeszcze znać wzór na energię kondensatora, jest to: W = 1/2 * Q * U. Pamiętając ponadto o zależności C = Q/U, można wzór na energię zapisać jeszcze w dwóch innych postaciach: W = 1/2 *C*U^2 lub W = 1/2 * Q^2/C.

Warto jeszcze pamiętać, że jeśli już odłączymy kondensator od źródła napięcia, to łądunek na takim kondensatorze (lub sumaryczny ładunek na układzie kondensatorów) nie może się zmienić (bo ładunek nie ma dokąd odpłynąć, ani nie ma skąd tego ładunku dopłynąć). Te wszystkie powyższe zależności z tego co widzę są w zupełności wystarczające do zrobienia tych zadanek ;)