Julia 45 wyśw. 06-03-2024 19:44

ZZ.117

W szkolnej pracowni fizycznej znajdowało się źródło światła, które wytwarzało jednorodną wiązkę światła o przekroju kołowym. Do przeprowadzenia doświadczeń należało zwiększyć średnicę tej wiązki światła. W pracowni znajdowały się 2 soczewki skupiające o ogniskowych 16 cm i 8 cm i jednakowych średnicach. Postanowiono ich użyć do tego celu, ustawiając na wspólnej osi optycznej wraz ze źródłem światła.

Ustal i napisz, w jakich odległościach od siebie należy ustawić źródło światła i obie soczewki, by uzyskać oczekiwany efekt. Odpowiedź uzasadnij, wykonując odpowiedni rysunek biegu promieni. 


Nie rozumiem tego zadania. Czytałam treść kilkakrotnie i nie wiem o jaki oczekiwany efekt chodzi. Spojrzałam do wskazówek zbioru cke, ale dalej jest to dla mnie niezrozumiałe co i skąd się bierze.


zbiór zadań cke Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-03-2024 11:25

Chodzi o to, że mamy początkowo jakąś wiązkę światła, której szerokość chcemy zwiększyć. Taką początkową wiązkę światła na naszym rysunku możemy przedstawić jako równoległe biegnące do osi optycznej promienie. Na potrzeby tego zadania wystarczy przedstawić dwa z nich - skrajnie górny i skrajnie dolny (patrz rysunek poniżej). Po przejściu przez układ soczewek chcemy, aby te dwa skrajne promienie znajdowały się dalej od osi optycznej - oznacza to że nasza wiązka światła się poszerzyła. Zaprezentowałem to na rysunku poniżej. Trzeba teraz się zastanowić jak względem siebie te soczewki muszą być ustawione, aby zaistniał zobrazowany efekt.