Bartek 36 wyśw. 14-03-2024 17:35

zadanie domowe 24 z.1 cz.2



Dlaczego zdolność skupiająca (Z) się zmniejsza?


maturafizykaf Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-03-2024 11:49

Nie bardzo chyba rozumiem pytanie. Co masz na myśli mówiąc, że zdolność skupiająca się zmniejsza? Czego zdolność skupiająca się zmniejsza? W odniesieniu do którego podpunktu? Bo jeśli chodzi o odpowiedź w podpunkcie c) to poprawną odpowiedzią jest, że przy dodatkowym patologicznym wydłużeniu gałki ocznej mężczyzna musiałby mieć soczewki kontaktowe o większej wartości bezwzględnej zdolności skupiającej.


Bartek 17-03-2024 18:08

Chodzi mi tutaj o wzór Z = Z1 + Z2. Powiedziane jest, że zdolność skupiająca układu musi się zmniejszyć (Z1 jest stałe - oko mężczyzny) z czego wynika, że Z2 musi zmniejszyć. Natomiast wartość bezwzględna będzie większa. Moje pytanie dotyczyło zmniejszenia się wartości Z (nie uwzględniając wartości bezwzględnej) :) . 


s.gugula 18-03-2024 09:59

Aa ok, teraz rozumiem pytanie :) No więc do tego wniosku można dojść na dwa sposoby (może i więcej). Pierwszy sposób, praktycznie bez żadnych obliczeń jest taki - wiemy, że zdrowe oko nie potrzebuje żadnej dodatkowej soczewki, więc Z2 = 0 w takiej sytuacji. Tu mamy przypadek nieco wydłużonej gałki ocznej i mężczyzna potrzebuje soczewek "minusów", czyli takich, których Z2 < 0. Zakładamy następnie, że gałka oczna jest jeszcze bardziej patologicznie wydłużona, wobec tego mężczyzna będzie potrzebował dalej minusów, ale silniejszych, bo muszą one teraz skorygować jeszcze większą wadę - stąd Z2 musi być < 0 i mniejsze jeszcze od poprzedniego Z2.

Drugie rozumowanie to np. takie, dla którego możemy przyjąć sobie jakieś dane obliczeniowe i wykorzystując podany w zadaniu wzór przeprowadzić to obliczenie. Czyli np. w przypadku tego dodatkowego patologicznego wydłużenia, można przyjąć, że odległośc soczewki od siatkówki to już nie 2,4 cm, ale np. 2,7 cm - możemy obliczyć dla takiego przypadku Z2 i zobaczymy, że wyjdzie ono mniejsze (większe co do wartości bezwzględnej) niż Z2 obliczone wcześniej.