urbvnski 49 wyśw. 25-03-2024 17:18

2022C.7



Dlaczego cząstka porusza się w polu elektrycznym po okręgu (to nie pole magnetyczne zakrzywia tor?)? Jaka musi działać na nią siła (?), żeby można tu było mówić o proporcjonalności po promienia okręgu? Nie bardzo rozumiem to zagadnienie.


fizyka elektrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 26-03-2024 08:51

Zgodnie z treścią dzieje się tak, gdy umieścimy ją w polu ładunku punktowego. Czyli ów ładunek punktowy w opisywanej sytuacji znajduje się w środku okręgu S. Nie powinno nas to dziwić, bo siłą jaka działa na cząstkę to będzie wtedy przyciągająca siła Coulomba (elektryczna), która będzie pełniła rolę siły dośrodkowej. W istocie zdecydowanie częściej spotykamy się z sytuacją, że to siła Lorentza związana z polem magnetycznym zakrzywia tor, ale przy zestawieniu takiego układu jak w opisywanym zadaniu może być to też siła elektryczna.

Czyli zwyczajnie siłą, która tu działa, o którą pytasz jest siła Coulomba: F = k*q1*q2/r^2. Jak widać sama siła jest proporcjonalna do 1/r^2, natomiast pytają nas o to jak od r zależy prędkośc v cząstki. Trzeba zatem wykorzystać fakt, że siła Coulomba pełni rolę siły dośrodkowej, czyli k*q1*q2/r^2 = mv^2/r. Stąd wyznaczymy v i zobaczymy, że jest ona proporcjonalna do pierw(1/r).