Matylda 54 wyśw. 01-04-2024 11:00

arkusz 1 zadanie 8

zadanie 8.2 i 8.3


skąd w podpunkcie b) wiemy, że będzie w chwili t=5/4 T przechodzic przez położenie równowagi? oraz dlaczego w zadaniu 8.3 do obliczeń wykorzystujemy całkowite wychylenie a nie tylko amplitudę? w podpunkcie b wykorzystujemy tylko amplitudę natomiast z energią w zadaniu 8.3 wykorzystujemy i x i A, bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję :)


ruch harmoniczny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-04-2024 11:58

Jeśli chodzi o b) to wiemy jakie jest to położenie ze znajomości ruchu harmonicznego - wykonanie jednego pełnego drgania trwa jeden okres, skoro zatem ciężarek zaczyna w położeniu najniższym z możliwych, to po upływie 1 T znajdzie się ponownie w tym samym położeniu. Połowę okresu trwa z kolei przejście z maks. wychylenia w jedną stronę do maks. wychylenia w drugą stronę, natomiast 1/4 okresu trwa przejście np. z maks. wychylenia w jedną stronę do położenia równowagi - stąd wiemy, że ciężarek po upływie 5/4 T znalazł się w położeniu równowagi.

W pp b) w obliczeniach wykorzystujemy amplitudę, bo maksymalna prędkość w ruchu harmonicznym, którą mamy w nim obliczyć, związana jest właśnie z amplitudą w ruchu harmonicznym, czyli tym jak bardzo z położenia równowagi może wychylić się ciało - widnieje to zresztą we wzorze na prędkość w ruchu harmonicznym, który znajdziemy w karcie wzorów.

Natomiast w podpunkcie c obliczamy maksymalną wartość energii potencjalnej sprężystości, a ta w ogólności związana jest po prostu z odkształceniem sprężyny - mogłoby nawet nie być żadnego ruchu harmonicznego, a tę energię i tak liczylibyśmy w taki sposób - i znów widnieje to we wzorze w karcie, który mówi, że energia potencjalna spreżystości to Eps = 1/2 * k * x^2, gdzie x to po prostu odkształcenie sprężyny (jej wydłużenie lub skrócenie) i tak jak wspomniałem nie musi ono nawet być związane z ruchem harmonicznym, możemy np. po prostu rozciągnąć sprężynę i ją tak trzymać i wtedy też mamy pewną energię potencjalną sprężystości. Dlatego też w pp c) bierzemy po uwagę całkowite rozciągnięcie sprężyny, a w przypadku ruchu harmonicznego w pionie, z którym tu akurat mamy do czynienia, sprężyna jest najbardziej rozciągnięta w skrajnie dolnym położeniu ciężarka. I wtedy wydłużenie tej sprężyny to x0 + A, gdzie x0 to samo wydłużenie sprężyny spowodowane ciężarem ciężarka.

Zadanie to zrobiliśmy na pierwszych zajęciach powtórzeniowych w grupie poniedziałkowej - nagranie jest na stronce, warto do niego zajrzeć :)


Matylda 01-04-2024 12:39

dziękuję baaaaaaaaardzo! :) 


Matylda 01-04-2024 12:43

przepraszam, nie mogę znaleźć tego nagrania, pokazane jest "dostepne wkrotce" w zakladce powtorzenie cz.1 :/


s.gugula 02-04-2024 15:20

Aaa ok, należysz do grupy czwartkowej, więc odblokuje Ci się ono w czwartek ;) jeśli zależy Ci na tym, żeby już móc je obejrzeć, to możesz chwilowo zmienić grupę na poniedziałkową i wtedy zobaczysz to nagranie ;) (potem w razie czego możesz znów przejść na czwartkową).