MaksJab 32 wyśw. 13-04-2024 14:13

Arkusz 6 zad 5.3 fizyka

Czemy to nie działa? Mój tok myślenia to ,że skoro soczewki są oddalone od siebie na 8 cm i odleglosc obrazu obiektywu od okularu to 1.5 to od obiektywu 8-1.5 = 6.5 to skoro mamy y i mamy f obiektywu to mozna obliczyc x i potem y/x to powiekszenie i potem porównując z wzroem l/f wychodzi ze l to 4.5 i z tego mozna obliczyc ze f okulara to 1.5 cm i tam dalej rozwiazać. Tam w ostatniej linijce jest jeszcze dodatkowy błąd bo podzieliłem przez złą liczbe ale poza tym to co jest tu źle?
Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-04-2024 09:53

Takie podejście jest ok - wzór, który został podany w treści, którego należy użyć jest wzorem nieco "przybliżonym" dla sytuacji gdy obraz przedmiotu uzyskany przez obiektyw leży niemal tam gdzie ognisko okularu. Przy tak podanych danych sytuacja odbiega nieco od tego przypadku, stąd pewne rozbieżności w wynikach uzyskanym ze wzoru z treści i tym uzyskanym przez Ciebie. Ale ogólnie Twoje podejście jest w porządku :)