jakubb 47 wyśw. 13-04-2024 14:21

arkusz V zadanie 3

Podłużną belkę oparto na jej jednym punkcie (A) na podpórce, a jeden z jej końców (C) zaczepiono na końcu liny przytwierdzonej do sufitu. Punkt B jest środkiem masy belki. Belka spoczywa w położeniu poziomym.


Zupełnie nie rozumiem jak zabrać się za to zadanie, w odpowiedziach jest, że siła wychodząca z punktu C ma być najkrótsza i nie wiem dlaczego, również z pytaniem 3.2 mam problem - czy moment bezwładności licząc ze wzoru I = mR^2 rozpatrujemy od środka masy układu, czyli w tym przypadku punktu B?


fizyka matura arkusze maturalne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-04-2024 10:01

W takiej sytuacji gdy mamy bryłę sztywną, która pozostaje w równowadze zawsze spełnione są dwa warunki: równowaga sił i równowaga momentów tych sił (liczonych względem dowolnego punktu). Wiemy, że w punkcie A działa na belkę siła reakcji zwrócona w górę, w punkcie B siła ciężkości zwrócona w dół, a w punkcie C siła naciągu zwrócona w górę. Czyli długość siły B = suma długości sił w A i C. Poza tym momenty sił muszą się równoważyć. Jeśli więc rozpatrzymy równowagę tych momentów np. względem punktu A i będziemy pamiętać, że moment siły = ramię siły * wartość siły, to widzimy, że ponieważ punkt C znajduje się dalej od punktu A niż punkt B (czyli ramię siły C jest większe niż ramię siły B), to wartość siły C musi być mniejsza niż B. Rozpatrując te momenty np. względem punktu B dojdziemy do wniosku, że wartość sił C musi też być mniejsza niż wartość siły A.

3.2 - momenty liczymy od tych punktów, które zostały zapisane w treści, czyli Ia to moment liczony względem punktu A, Ib względem punktu Ib i Ic względem C. Należy pamiętać (mówiliśmy o tym na zajęciach), że im większa część masy danej bryły znajduje się w dalszej odległości od punktu, względem którego liczymy moment, tym ten moment bezwładności jest większy. Stąd Ic > Ia > Ib.


jakubb 14-04-2024 16:39

dziękuję za odpowiedz


s.gugula 14-04-2024 21:20

Nie ma sprawy :)