Julia 134 wyśw. 13-04-2024 23:26

arkusz 3 zadanie 1

W pewnym momencie swojego ruchu ciężarek znalazł się w położeniu x=8cm (położenie ciężarka w tej sytuacji przedstawiono na rysunku po prawej stronie)

Nanieś na rysunku wszystkie siły działające na ciężarek w tym momencie. Zadbaj o odpowiednie kierunki, zwroty i długości narysowanych wektorów.


W odpowiedziach Fg>Fs co oznacza, że ciężarek poruszał się w dół, ale czy my wiemy w którą stronę się poruszał skoro wiemy tylko, że x=8cm? Czy nie mogłaby tutaj również być opcja, że on w położeniu x=8cm jakby "idzie" do góry i wtedy Fs>Fg? W treści jest powiedziane, że odchylono go w dół i puszczono, stąd myślałam, że rozważamy moment w którym on dopiero zbliża się ku górze.


arkusze maturalne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-04-2024 10:10

Trzeba tu być bardzo uważnym. W istocie masz rację, że nie wiemy, w którą stronę porusza się w tym momencie ciężarek - może on iść w górę albo w dół. Ale o tym, w którą stronę porusza się ciało mówi nam prędkość tego ciała, a nie działające na nie siły. Tutaj bez względu na to czy ciężarek akurat przemieszcza się w dół czy w górę, to w rozpatrywanym położeniu x = 8 cm, działająca na niego siła ciężkości Fg jest większa niż siła sprężystości sprężyny Fs. Więc wypadkowa siła działająca na ciężarek w tym momencie zawsze jest zwrócona w dół. Siła wypadkowa mówi nam o tym nie w którą stronę porusza się ciało, ale w którą stronę zwrócone jest jego przyspieszenie - koniecznie o tym pamiętajmy. A zatem jeśli ciężarek porusza się akurat w dół, to robi to ruchem przyspieszonym (prędkość i przyspieszenie mają te same zwroty w dół). Jeśli natomiast akurat porusza się w górę, to robi to ruchem opóźnionym.


Julia 16-04-2024 17:48

Czyli nieważne czy porusza się w górę czy w dół zawsze Fg>Fs?


s.gugula 16-04-2024 18:47

W przypadku gdy ciężarek znajduje się powyżej położenia równowagi to tak, zawsze tak będzie, nieważne czy przemieszcza się akurat w górę czy w dół.