Zastosowanie funkcji wykładniczej i funkcji logarytmicznej do rozwiązywania zadań umieszczonych w kontekście praktycznym

Przykład 1.

Pani Supernowak złożyła w banku pewną kwotę  (zł) na procent składany w wysokości 7% rocznie przy kapitalizacji kwartalnej. Obliczmy, po ilu kwartałach ta kwota potroi się.

Po zainwestowaniu kwoty  przy rocznej stopie procentowej 7% i kwartalnych okresach kapitalizacji po x kwartałach, po odliczeniu 17-procentowego podatku od odsetek pani Supernowak będzie miała na koncie kwotę 3:

Rozwiązujemy równanie:

Ta kwota się potroi po 77 kwartałach, czyli po 19 latach i 3 miesiącach.

Przykład 2.

Naukowcy zauważyli, że z powodu znacznie postępującego zanieczyszczenia środowiska wpływa na zmniejszenie populacji fok w Morzu Żółtym. Obecnie ta populacja wynosi 2600 sztuk. Badacze oszacowali, że po  latach gatunek ten będzie liczył w przybliżeniu:
a) Oblicz jaka będzie populacja fok po upływie 2 lat
b) Oblicz, po ilu latach ta populacja spadnie poniżej 520 sztuk.

Rozwiązania:

a) Nasze  jest równe 2, więc:

b) Układamy nierówność:

Ta populacja spadnie poniżej 520 sztuk po upływie około 7,2 lat.

Zadania do zrobienia

1. Pewna substancja radioaktywna ma masę 50 gramów, a rozpad powoduje zmniejszenie jej masy o 20% każdego roku.

a) Napisz wzór funkcji  opisujacej masę substancji po czasie

b) Oblicz, po jakim czasie masa substancji będzie równa 25, 6 grama.

Odp. a)

b) po 3 latach