Zbiór informacji z matematyki oraz fizyki przygotowany przez Szkołę Maturzystów
Umiejętność właściwego narysowania figur jest bardzo ważna, ponieważ źle narysowany rysunek może doprowadzić do wyciągnięcia błędnych wniosków i złego rozwiązania zadania
Rzut równoległy na płaszczyznę jest przekształceniem odwzorowującym zbiór punktów przestrzeni w zbiór punktów płaszczyzny.
Wyjaśnienie: Jeśli punkty A,B,C leżące kolejno na prostej nierównoległej do kierunku rzutu. To rzuty równoległe ,, są współliniowe i leżą w identycznej kolejności.
Stosując Tw. Talesa otrzymujemy, że: =
Czyli: =
Czyli: =
W dowodzie wykorzystuje się szczególny przypadek Tw.4
Przykład 1
Rozwiązanie:
Rysujemy najpierw rzut odcinka AB, odcinek A1B1 (pamiętając, że ǀǀ = ǀABǀ)
Punkt C1 wybieramy dowolnie.
Zauważamy, że odcinki AB i CD są równoległe (do siebie i do rzutni) i mają taką samą długość, więc rzuty równoległe tych odcinków też są równoległe i mają identyczną długość więc
ǀǀ = ǀǀ i ǁ .
Rzutem równoległym prostokąta jest równoległobok.
Zaczynamy od narysowania odcinka ǀǀ, pamiętając, że II = ICEI
Odcinek AB jest równoległy do odcinka CE, a więc i do
rzutni.
Znajdujemy punkt który da z punktami i kąt prosty
1. W trójkącie ABC wysokość CD dzieli podstawę AB na dwa odcinki, których długości pozostają w stosunku 1 : 3. Odcinek CE jest środkową tego trójkąta. Narysuj rzut równoległy tego trójkąta w przypadku, gdy bok AB jest równoległy do rzutni, a płaszczyzna (ABC) nie jest równoległa do rzutni i nie jest równoległa do prostej wyznaczającej kierunek rzutowania. Zaznacz rzut wysokości CD oraz rzut środkowej CE. W jakim stosunku punkty D1 i E1 dzielą A1B1 trójkąta A1B1C1?
Odp. |A1D1| : |D1E1| : |E1B1| = 1 : 1 : 2