Zbiór informacji z matematyki oraz fizyki przygotowany przez Szkołę Maturzystów
Ruch jednostajny prostoliniowy jest to ruch odbywający się po linii prostej, w którym prędkość ciała pozostaje stała:
Ponieważ prędkość jest wielkością wektorową, to oznacza to, że nie zmienia się jej kierunek, zwrot, ani wartość.
Przyjmijmy teraz, że w początkowym momencie ciało znajdowało się w punkcie o położeniu i następnie przemieściło się do punktu końcowego o położeniu , w którym znalazło się w końcowym momencie czasu . Z definicji prędkości (ruch odbywa się wzdłuż jednej prostej, więc możemy mówić o x-owej współrzędnej prędkości) wiemy, że:
Z powyższego równania możemy wyznaczyć :
Jest to równanie ruchu jednostajnego prostoliniowego. Zauważmy, że zależność położenia ciała od czasu jest funkcją liniową (analogia do znanej nam z matematyki postaci ), a zatem wykres zależności w ruchu jednostajnym prostoliniowym jest linią prostą. Współczynnikiem kierunkowym jest prędkość ciała , a wyrazem wolnym jest początkowe położenie .
Skoro prędkość jest współczynnikiem kierunkowym w opisywanej zależności, to oznacza to, że im większy kąt nachylenia wykresu zależności do poziomu, tym większa jest wartość bezwzględna prędkości z jaką porusza się ciało. Na Rys. 1. przedstawiono wykresy zależności dla trzech różnych ciał. Ciało I poruszało się zgodnie ze zwrotem osi X (jej współrzędna położenia rośnie wraz z czasem) z prędkością o wartości , ciało II spoczywa (położenie nie zmienia się w czasie, odpowiada to poziomej linii w układzie ), ciało III porusza się z prędkością o współrzędnej x-owej równej , co oznacza, że porusza się z prędkością o wartości bezwzględnej równej , ale przeciwnie do zwrotu osi X. Początkowe położenie każdego z tych ciał wynosiło .
Rys. 1.
Zwrot prędkości (znak jej współrzędnej) nie ma wpływu na przebytą drogę, która zawsze jest dodatnia (nieważne, w którą stronę porusza się ciało, zawsze przybywa jej przebytej drogi). Stąd wzór na drogę przebytą w ruchu jednostajnym prostoliniowym jest następujący:
gdzie to wartość (bezwzględna) wektora prędkości. Jak widać z powyższej zależności droga przebyta przez ciało w ruchu jednostajnym prostoliniowym jest wprost proporcjonalna do czasu ruchu.
Przykład 1:
Na poniższym rysunku przedstawiono zależność położenia pewnego ciała od czasu. Oblicz prędkość tego ciała (jego x-ową współrzędną). Zapisz równanie ruchu jednostajnego prostoliniowego dla tego ciała (zapisz wzór wyrażający zależność ). Zapisz zależność przebytej przez ciało drogi od czasu i oblicz drogę jaką przebyło ciało po upływie 6 s ruchu.
Rozwiązanie:
Z wykresu odczytujemy, że położenie początkowe ciała wynosiło . Następnie zauważamy, że po upływie położenie ciała wynosiło . Stąd obliczamy prędkość ciała:
.
Stąd, możemy już zapisać równanie ruchu dla tego ciała:
Zależność przebytej drogi od czasu jest następująca:
Aby obliczyć drogę przebytą po 6 s ruchu, należy podstawić do powyższej zależności :
Zadania do zrobienia:
1. Pociąg jadący ze średnią prędkością przebywa pewną trasę w czasie 3 godzin. Z jaką średnią prędkością musiałby się poruszać, aby przebyć tę samą trasę w ciągu 2 godzin i 24 minut?
Odp.:
2. Odległość między dwoma miastami wynosi 300 km. Z każdego z nich w tej samej chwili wyjeżdża pociąg w stronę drugiego miasta. Wartości średnich prędkości pociągów wynoszą odpowiednio oraz . Jakie drogi przebędą pociągi do chwili ich spotkania?
Odp.: 200 km i 100 km
3. Na poniższym rysunku przedstawiono zależność położenia od czasu dla dwóch różnych ciał. Na ich podstawie oblicz prędkości obu tych ciał (ich współrzędne x-owe) i przebyte przez oba te ciała drogi w przedziale czasu od do .
Odp.:
Ciało nr I: ,
Ciało nr II: ,