Zbiór informacji z matematyki oraz fizyki przygotowany przez Szkołę Maturzystów
Jednym z podstawowych konceptów wykorzystywanych w termodynamice jest model gazu doskonałego. Jest to matematyczny model fizyczny gazu spełniający następujące warunki:
- cząsteczki gazu znajdują się w ciągłym chaotycznym ruchu
- cząsteczki gazu oddziałują ze sobą tylko podczas zderzeń (brak oddziaływań na odległość)
- zderzenia cząsteczek gazu są idealnie sprężyste
- objętość cząsteczek gazu jest pomijalnie mała w stosunku do objętości gazu
Taki model jest pewnym przybliżeniem rzeczywistego gazu. Będziemy na nim bazowali w zdecydowanej większości przypadków.
Do opisu gazu służą następujące wielkości fizyczne: ciśnienie, objętość, temperatura (te trzy wielkości nazywamy parametrami gazu) oraz liczba cząsteczek gazu.
Ciśnienie
Wiemy już, że z definicji ciśnienie to iloraz wartości siły i pola powierzchni , na którą działa ta siła:
W kontekście gazu, ciśnienie informuje nas o tym z jaką średnią siłą cząsteczki danego gazu naciskają na rozpatrywaną powierzchnię – może to być np. tłok zamykający pojemnik z gazem czy też ścianki tego pojemnika. Jednostką ciśnienia jest paskal: 1 .
Objętość
Objętość to wielkość fizyczna mówiąca jak dużo miejsca w przestrzenia zajmuje opisywany gaz. Pamiętajmy, że jeśli gaz znajduje się w zamkniętym pojemniku, to zajmuje on całą jego objętość. Jednostką objętości jest .
Temperatura
Temperatura jest wielkością fizyczną związaną ze średnią energią kinetyczną ruchu oraz drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ (czyli np. gaz doskonały) i jest miarą tej energii. Temperatura danego ciała jest wprost proporcjonalna do średniej energii kinetycznej ruchu pojedynczej cząsteczki wchodzącej w skład tego ciała. W przypadku gazu doskonałego zależność tę można zapisać następująco:
Gdzie to tzw. stała Boltzmanna, stała fizyczna równa , a to liczba stopni swobody cząsteczki gazu, czyli najmniejsza liczba niezależnych zmiennych potrzebnych do jednoznacznego opisania stanu cząsteczki. Wartość ta zależy od tego z ilu atomów składa się cząsteczka danego gazu. Jeśli składa się ona z jednego atomu, to , w przypadku cząsteczki dwuatomowej zależy to od temperatury gazu, natomiast w temperaturze pokojowej jest to . Dla cząsteczek złożonych z trzech i większej liczby atomów ponownie wartość zależy od temperatury, natomiast w temperaturze pokojowej jest to .
Warto nadmienić, że tak zapisana średnia energia kinetyczna cząsteczki gazu związana jest nie tylko z jej ruchem postępowym, ale również z jej ruchem obrotowym i w zależności od temperatury (która wpływa na liczbę stopni swobody) także z jej ruchem wibracyjnym (drgania).
Gdyby natomiast wziąć pod uwagę jedynie ruch postępowy, to średnia energia kinetyczna takiego ruchu dowolnej cząsteczki gazu (niezależnie od tego z ilu atomów się ona składa) jest równa:
Co więcej, ponieważ jest to dobrze nam znana energia kinetyczna w ruchu postępowym, to można ją zapisać również w następujący sposób:
Gdzie to masa cząsteczki danego gazu, a to średnia prędkość cząsteczek rozpatrywanego gazu.
Przyrównując do siebie prawe strony powyższych równań możemy zapisać, że:
Na tej podstawie możemy stwierdzić, że im wyższa temperatura danego gazu, tym szybciej poruszają się cząsteczki, z których gaz ten się składa. Im niższa temperatura gazu, tym cząsteczki gazu poruszają się wolniej. Jednocześnie jeśli mamy dwa różne gazy w tych samych temperaturach, to cząsteczki tego gazu, które mają mniejszą masę, poruszają się z większą średnią prędkością.
Jednostką temperatury w układzie SI jest kelwin: 1 K. Służy on do wyrażania temperatury w skali Kelwina, która jest bezwzględną skalą temperatur. Oznacza to, że zero w tej skali jest zerem bezwzględnym (absolutnym), toteż przedstawiona w niej temperatura dowolnego ciała jest zawsze nieujemna. W praktyce nie da się uzyskać temperatury zera bezwzględnego, można natomiast się do niej bardzo zbliżyć (osiągane są temperatury rzędu ułamków nK).
Zero bezwzględne odpowiada temperaturze -273,15°C, natomiast różnica temperatur przedstawiona w obu skalach jest dokładnie taka sama, z tego powodu 0°C to 273,15 K. Najczęściej wykorzystuje się upraszczające przybliżenie, że 0°C to 273 K. Ponadto, najczęściej stosowanymi oznaczeniami są na określenie temperatury w skali Kelwina oraz na określenie temperatury w skali Celsjusza.
Liczba cząsteczek gazu
Rozpatrując jakiś gaz mamy najczęściej do czynienia z bardzo dużą liczbą cząsteczek tego gazu, dlatego zdecydowanie wygodniejszą wielkością określającą liczność materii jest mol. Z definicji 1 mol substancji zawiera 6,02214076∙1023 jej elementarnych składników (np. atomów lub cząsteczek jak w przypadku gazu). Związane jest to wprost z inną stałą fizyczną, nazwaną liczbą Avogadra , która informuje nas o tym ile elementarnych składników znajduje się w jednym molu substancji:
Z tego powodu zależność między liczbą moli danej substancji, liczbą jej cząsteczek a stałą Avogadra jest następująca:
Co więcej, liczbę moli możemy powiązać z tzw. masą molową danej substancji (związku chemicznego, gazu, itp.), która mówi o tym jaka jest masa jednego mola danej substancji, w następujący sposób:
Przykład 1:
Oblicz temperaturę wodoru, którego cząsteczki poruszają się z prędkością średnią 1800 m/s. Cząsteczka wodoru w stanie gazowym składa się z dwóch atomów wodoru (jest to cząsteczka ).
Rozwiązanie:
Wykorzystujemy dwa różne sposoby zapisania średniej energii kinetycznej ruchu postępowego cząsteczek gazu:
Masa cząsteczki będzie w przybliżeniu równa masie 2 u (u – jednostka masy atomowej równa ok. 1,661∙10-27 kg). Po podstawieniu wszystkich danych do wzoru otrzymujemy:
Przykład 2:
W zbiorniku znajduje się 50 g azotu (cząsteczki azotu w stanie gazowym to ). Oblicz liczbę cząsteczek azotu w tym zbiorniku. Załóż, że masa molowa azotu wynosi .
Rozwiązanie:
Obliczmy najpierw liczbę moli azotu:
Wiedząc, że liczba Avogadra mówi nam o tym ile obiektów elementarnych zawiera się w jednym molu, obliczymy liczbę cząsteczek azotu:
Zadania do zrobienia:
1. Zamień poniższe temperatury podane w stopniach Celsjusza na kelwiny i na odwrót:
100= … K
-27= … K
50 K = …
300 K = …
Odp.: 373 K, 246 K, -223, 27
2. Oblicz średnią prędkość cząsteczek dwutlenku węgla () o temperaturze 300 K. Oblicz średnią energię kinetyczną cząsteczki dwutlenku węgla w tej temperaturze.
Odp.: ,
3. Oblicz liczbę cząsteczek tlenu zawartych w 20 g tlenu w formie gazowej (cząsteczka tlenu w formie gazowej to ). Oblicz liczbę moli cząsteczek tlenu.
Odp.: ,
Jeśli jesteś zainteresowany/a dodatkowymi materiałami dotyczącymi tego zagadnienia, to pod poniższym linkiem znajdziesz płatne (60 zł) dwugodzinne nagranie z omówieniem teorii i rozwiązaniami zadań maturalnych w tej tematyce:
https://szkolamaturzystow.pl/kurs/kurs-maturalny-fizyka-termodynamika-1