Zbiór informacji z matematyki oraz fizyki przygotowany przez Szkołę Maturzystów
W skład najprostszego obwodu elektrycznego wchodzą: odbiornik energii elektrycznej (np. silnik, żarówka) i źródło napięcia (np. bateria, ogniwo). Akumulator i kondensator mogą być źródłami napięcia (gdy pobieramy z nich prąd) oraz odbiornikami energii (gdy je ładujemy). W obwodzie prąd zawsze płynie po drodze zamkniętej – od dodatniego bieguna źródła napięcia do odbiornika, następnie przez odbiornik, z odbiornika do ujemnego bieguna źródła napięcia i wewnątrz samego źródła od jego bieguna ujemnego do dodatniego. Mówiąc o napięciu prądu na jakimś elemencie obwodu (np. oporniku), mamy na myśli różnicę potencjałów między punktami znajdującymi się na końcach tego elementu. Ponieważ prąd płynie przez dany element od punktu o wyższym potencjale do punktu o niższym potencjale, to często mówi się o spadku napięcia na rozpatrywanym elemencie (napięcie = spadek napięcia).
Każdy rzeczywisty obwód elektryczny można przedstawić za pomocą schematycznego rysunku, w którym poszczególne elementy obwodu reprezentowane są poprzesz odpowiednie symbole. Symbole najczęściej występujących w obwodach elementów zawarto w poniższej tabeli.
Źródła napięcia i odbiorniki możemy ze sobą łączyć na dwa podstawowe sposoby: równolegle i szeregowo.
W pierwszej kolejności zajmijmy się połączeniem równoległym:
W sposób równoległy podłączane są np. wszelkie urządzenia czerpiące prąd z domowej sieci elektrycznej. Równolegle możemy łączyć również źródła napięć, co może być korzystne w przypadku zasilania obwodu o stosunkowo niewielkim oporze (o oporze więcej w rozdziale 11.3). Na Rys. 1. przedstawiono dwa oporniki połączone ze sobą równolegle.
Rys. 1.
Drugim podstawowym rodzajem połączenia jest połączenie szeregowe:
Połączenie szeregowe wykorzystuje się np. w akumulatorach i bateriach. Jest to spowodowane faktem, że jeśli połączymy np. dwa takie same źródła napięcia w sposób szeregowy, to uzyskujemy w ten sposób baterię, która jest źródłem w przybliżeniu dwukrotnie większego napięcia. Na Rys. 2. przedstawiono dwa oporniki połączone ze sobą szeregowo.
Rys. 2.
Zadania do zrobienia:
1. Ustal czy oporniki na rysunku poniżej są połączone równolegle czy szeregowo.
2. Rozpatrzmy obwód przedstawiony na poniższym schemacie. Wartości napięć i natężeń prądów są następujące: , , i . Oblicz napięcia na żarówkach , i natężenia , , , .
Odp.: , , , ,
Jeśli jesteś zainteresowany/a dodatkowymi materiałami dotyczącymi tego zagadnienia, to pod poniższymi linkami znajdziesz płatne (60 zł każde) dwugodzinne nagrania z omówieniem teorii i rozwiązaniami zadań maturalnych w tej tematyce:
https://szkolamaturzystow.pl/kurs/kurs-maturalny-fizyka-prad-elektryczny-staly-1
https://szkolamaturzystow.pl/kurs/kurs-maturalny-fizyka-prad-elektryczny-staly-2