Aleks Biernacki - wywiad

Przeprowadzony przez Łukasza Jarosińskiego
Student Informatyki i Ekonometrii. Mimo zaniedbania nauki matematyki przez 3 lata szkoły średniej, z matury rozszerzonej uzyskał 72%. "Systematyczna praca, właściwe zaplanowanie czasu i stworzenie planu pracy" - oto jego 3 klucze do sukcesu.

Jaki był Twój poziom pod koniec klasy 3?

Mój poziom pod koniec 3 klasy najlepiej określić może chyba wynik 63% z matury podstawowej z matematyki pod koniec września w 4 klasie. Bardzo zaniedbałem naukę matematyki przez 3 lata.

Jaki postęp poczyniłeś przez rok?

Progres poczyniłem gigantyczny, matura podstawowa w maju była napisana wzorowo, bez żadnego problemu. Nie było zadania, które stanowiłoby jakikolwiek problem. Z kolei rozszerzenie napisałem na 72% z drobnymi błędami przez lekki stres i tremę.

Jakie wymieniłbyś trzy najważniejsze czynniki sukcesu na maturze?

Systematyczna praca, właściwe zaplanowanie czasu i stworzenie planu pracy, którego należy się trzymać.

Czy Twoim zdaniem warto w klasie maturalnej uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych (w szczególności tych, którymi się nie rekrutuje na studnia)?

Nie, jest to kompletna strata czasu. To właśnie przez uczenie się na takie przedmioty bardzo zaniedbałem matematykę.

Czy Twoim zdaniem warto przygotowywać się do wszystkich matur (np. z ustnych lub tych którymi się nie rekrutuje na studia)?

Nie, matury ustne nie mają żadnego wpływu na rekrutację i nauka na nie, by zdać je na wysokim poziomie, mija się z celem. 

Jakie rady przekazałbyś odnośnie organizacji czasu?

Trzymaj się swojego planu, nawet mimo trudności lub problemów staraj się wypełniać normę.

Co zmieniłbyś w swoich przygotowaniach?

Zacząłbym je zdecydowanie wcześniej i więcej uwagi poświęciłbym przedmiotom maturalnym.

Czy uważasz, że stosowanie efektywnych metod nauki i utrwalania wiedzy było pomocne (jeśli tak, to jakie były to metody)?

Były bardzo pomocne. Utrwalanie zadań z lekcji na podstawie zadań domowych oraz dobry plan i umiejętne zarządzanie czasem były najlepsze i najbardziej pomocne.

Co dały Ci moje kursy maturalne?

Przede wszystkim dużą wiedzę matematyczną i umiejętność niekonwencjonalnego podejścia do zadania. Poszerzyły one horyzonty poza szkolny materiał i pokazały, że nauka potrafi być naprawdę przyjemna. Nauczyłem się też planowania i umiejętnego zarządzania czasem. Także dzięki artykułom i zapisom w książkach poznałem, jak ważny jest aspekt psychologiczny w efektywnej nauce.

Co aktualnie studiujesz? Jakie masz rady dla aktualnych tegorocznych maturzystów odnośnie wyboru studiów?

Informatyka i Ekonometria w Gdańsku. Moje rady to przede wszystkim wybór kierunków perspektywicznych i takich, które nas ciekawią, tak abyśmy nie męczyli się na nieinteresujących nas wykładach. Dodam też, że studia wcale nie są tak straszne, jak je malują.