Patrycja Nowak - wywiad

Przeprowadzony przez Łukasza Jarosińskiego
Patrycja studiuje Projektowanie i Budowę Jachtów na Politechnice Gdańskiej i nie zamieniłaby tego kierunku na nic innego. Swój poziom w pierwszych klasach szkoły średniej uważało jako średni, ale nie stanęło jej to na przeszkodzie w uzyskaniu satysfakcjonującego wyniku z matematyki rozszerzonej równego 72%. "Sama nie wierzę w to, jak duży progres poczyniłam przez klasę maturalną."

Jaki był Twój poziom pod koniec klasy 3?

Poziom pod koniec klasy trzeciej był naprawdę średni, szczególnie problematyczne były dla mnie działy z 1 i 2 klasy realizowane zdalnie.

Jaki postęp poczyniłaś przez rok?

Sama nie wierzę w to, jak duży progres poczyniłam przez klasę maturalną. Pierwszą próbną maturę rozszerzoną z matematyki we wrześniu napisałam na 18%, a z miesiąca na miesiąc było tylko coraz lepiej, dzięki czemu na właściwej maturze uzyskałam wynik 72%.

Jakie wymieniłabyś trzy najważniejsze czynniki sukcesu na maturze?

Przede wszystkim zapoznanie się z typami zadań występującymi na maturze, kontrola czasu i pewność siebie.

Czy Twoim zdaniem warto w klasie maturalnej uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych (w szczególności tych, którymi się nie rekrutuje na studnia)?

Absolutnie nie warto, jest to tylko strata czasu.

Czy Twoim zdaniem warto przygotowywać się do wszystkich matur (np. z ustnych lub tych którymi się nie rekrutuje na studia)?

Tutaj zależy, zawsze warto wziąć jakiś przedmiot dodatkowo, bo kto wie, jakie studia ostatecznie wybierzemy, jest duża możliwość, że taki przedmiot może się przydać, nawet jak nie przygotowywaliśmy się do niego.

Jakie rady przekazałbyś odnośnie organizacji czasu?

Prowadzenie kalendarza, robienie TO-DO list, dzięki czemu możemy stworzyć plan uczenia się, poza tym klasa maturalna to nie tylko nauka, trzeba wiedzieć, kiedy mamy czas na jakąś imprezę.

Co zmieniłabyś w swoich przygotowaniach?

Analizowałabym bardziej zadania, których nie rozumiem, zamiast zostawiania ich „na później”, bo jak się okazuje, później nie ma na to czasu.

Czy uważasz, że stosowanie efektywnych metod nauki i utrwalania wiedzy było pomocne (jeśli tak, to jakie były to metody)?

Na pewno, pomagało mi to się skupić, używałam wówczas metody pomodoro.

Co dały Ci moje kursy maturalne?

Kursy ze Szkoły Maturzystów dały mi naprawdę wiele, głównie to, że zrozumiałam, jak powinno się rozwiązywać zadania i naprawdę mogę powiedzieć, że dzięki tym lekcjom polubiłam matematykę. Zadania były tak dobrze tłumaczone, że do teraz pamiętam niektóre z nich.

Co aktualnie studiujesz? Jakie masz rady dla aktualnych tegorocznych maturzystów odnośnie wyboru studiów?

Studiuję Projektowanie i Budowę Jachtów na Politechnice Gdańskiej.

Jakie mam rady dla tegorocznych maturzystów? Nie bójcie się zaryzykować, ja mój kierunek odkryłam tydzień przed końcem rekrutacji i już teraz wiem, że nie mogłam trafić lepiej.

Zanim wybierzecie Wasz wymarzony kierunek, zajrzyjcie do sylabusa (spis przedmiotów oraz wszelkie informacje o zaliczeniach itp.), poczytajcie opinie studentów, opis na stronie uczelni czasem nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.