Martyna Cios - wywiad

Przeprowadzony przez Łukasza Jarosińskiego
Martyna studiuje obecnie Informatykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ciągu kilku miesięcy stała się najlepsza z matematyki w klasie. "Pokochałam matematykę i dostałam się na wymarzone studia!!!"

Jaki był Twój poziom pod koniec klasy 3?

Nigdy nie byłam słaba z matmy, chodziłam do klasy mat-fiz, dlatego chciałam się przyłożyć do matury z matematyki ale zawsze wydawała mi się ona nudna, na lekcjach uczyliśmy się głównie podstaw i przerażała mnie myśl o nauce do matury.

Jaki postęp poczyniłaś przez rok?

Ogromny!! W ciągu paru miesięcy stałam się najlepsza z matematyki w klasie, mimo że wiele osób chodziło na korepetycje. Przez ten czas mega polubiłam matematykę i chętnie robiłam zadania (głównie z książki ze strony Szkoły Maturzystów).

Jakie wymieniłabyś trzy najważniejsze czynniki sukcesu na maturze?

1) Nie poddawanie się i wiara we własne możliwości, wszystko jest możliwe dzięki ciężkiej pracy!!

2) Nie zwracanie uwagi na komentarze innych ludzi. Moja Pani od polskiego wmawiała mi, że nie zdam matury, bo robię zadania z matematyki podczas lekcji, a uwaga - zdałam całkiem dobrze i dzięki temu miałam więcej czasu wolnego i dostałam się na wymarzone studia.

3) Przerabianie zadań typowo maturalnych, wracanie do działów, które już się przerobiło, aby wiedza nie wyparowała z głowy jeszcze przed maturą.

Czy Twoim zdaniem warto w klasie maturalnej uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych (w szczególności tych, którymi się nie rekrutuje na studnia)?

Nie, jestem przekonana, że gdybym uczyła się wszystkich przedmiotów, to napisałabym maturę z matematyki o wiele gorzej, a to jej potrzebowałam do rekrutacji.

Czy Twoim zdaniem warto przygotowywać się do wszystkich matur (np. z ustnych lub tych którymi się nie rekrutuje na studia)?

Tak, warto, ale nie należy poświęcać temu wiele czasu, tym bardziej jeśli nie będziemy się tego uczyć na studiach.

Jakie rady przekazałabyś odnośnie organizacji czasu?

Ważne, aby dobrze rozplanować naukę i mieć czas na wyjścia ze znajomymi / imprezki. Zamiast spać lub scrollować instagrama na nudniejszych lekcjach, które nas nie interesują, polecam robić zadanka (wieczorem przy spotify też polecam!!!)

Co zmieniłabyś w swoich przygotowaniach?

W międzyczasie uczyłabym się programowania, które jest mi teraz potrzebne na studiach i widzę bardzo dużą przewagę osób, które wcześniej coś w tym kierunku robiły.

Czy uważasz, że stosowanie efektywnych metod nauki i utrwalania wiedzy było pomocne (jeśli tak, to jakie były to metody)?

Takkkk bardzo!!!! Utrwalanie cały czas przerobionego materiału, rozplanowany materiał nauki na cały rok szkolny łącznie z powtórkami przed maturą i wszystkie rady przekazywane w trakcie kursu w ramach Szkoły Maturzystów były super i pomogły mi w nauce!!!

Co dały Ci moje kursy maturalne?

Pokochałam matematykę i dostałam się na wymarzone studia!!! Tak bardzo lubię rozwiązywać zadania matematyczne, że często pomagam znajomym z klas maturalnych w zrozumieniu materiału i polecam im Pana kursy ze Szkoły Maturzystów!

Co aktualnie studiujesz? Jakie masz rady dla aktualnych tegorocznych maturzystów odnośnie wyboru studiów?

Studiuję informatykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odnoście wyboru studiów - nie kierujcie się opinią rodziny, idźcie na kierunek, który Was interesuje! (Polecam też sprawdzić sobie wcześniej, jakich przedmiotów potrzebujecie do rekrutacji, żeby tylko do nich się przyłożyć podczas przygotowywań).