Paweł Dusza - wywiad

Przeprowadzony przez Łukasza Jarosińskiego
Paweł dostał się na kierunek Teleinformatyka na Politechnice Wrocławskiej. Swoje wyniki z próbnych matur z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym poprawił odpowiednio z 67% na 100% oraz z 18% na 78%.

Jaki był Twój poziom pod koniec klasy 3?

Mój poziom był średni, myślę, że to z powodu braku dobrych nauczycieli lub momentami całkowity brak nauczycieli matematyki w szkole.

Jaki postęp poczyniłeś przez rok?

Jest to ogromny progres. Na maturze próbnej z matematyki na poziomie podstawowy i rozszerzonym miałem odpowiednio 67% i 18%, podczas gdy w maju było to już 100% oraz 78%. Zauważyłem też, że zmieniłem trochę perspektywę patrzenia na matematykę.

Jakie wymieniłbyś trzy najważniejsze czynniki sukcesu na maturze?

Pozwolę wymienić sobie nieco więcej:

1. Pozytywnie podchodź do problemu w zadaniach, wszystko jest do rozwiązania.

2. Wysypiaj się, chodź spać o rozsądnych godzinach, wykorzystuj czas w ciągu dnia zamiast w nocy.

3. Spotykaj się ze znajomymi, oderwij się momentami od nauki.

4. Powtarzaj sobie ważne rzeczy w głowie w wolnym czasie (np. podczas jazdy do szkoły) i nie trać czasu na słuchanie muzyki.

5. Gdy nie potrafisz rozwiązać jakiegoś przykładu, nie trać czasu, idź do następnego.

Czy Twoim zdaniem warto w klasie maturalnej uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych (w szczególności tych, którymi się nie rekrutuje na studnia)?

Nie, wystarczy je zdać.

Czy Twoim zdaniem warto przygotowywać się do wszystkich matur (np. z ustnych lub tych którymi się nie rekrutuje na studia)?

Nie, wystarczy je zdać.

Jakie rady przekazałbyś odnośnie organizacji czasu?

Na pewno codzienne ćwiczenie zadań, osobiście nie planowałem odpowiedniej ilości godzin na dzień, ale myślę, że było to tak około 1-3h. W trakcie ćwiczenia, gdy ma się poczucie, że nauka nie wchodzi jak powinna, polecam strzelić sobie herbatkę. Czasami, gdy herbatka już nie pomagała, brałem prysznic. Gdyby prysznic nie pomagał, w planie miałem jeszcze morsowanie (zawsze kończyło się na prysznicu).

Co zmieniłbyś w swoich przygotowaniach?

Zacząłbym się uczyć 3 lata przed maturą zamiast 2.

Czy uważasz, że stosowanie efektywnych metod nauki i utrwalania wiedzy było pomocne (jeśli tak, to jakie były to metody)?

U mnie najbardziej sprawdziło się powtarzanie sobie w głowie różnych metod, schematów, wzorów jakiś czas po ćwiczeniach czy wykładzie.

Co dały Ci moje kursy maturalne?

Dzięki kursowi ze Szkoły Maturzystów dostałem się na dobre studia i nie mam problemów w ich trakcie, rozwinęły mnie mentalnie.

Co aktualnie studiujesz? Jakie masz rady dla aktualnych tegorocznych maturzystów odnośnie wyboru studiów?

Aktualnie jestem zadowolonym studentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku Teleinformatyka.