Antoni Czernaś - wywiad

Przeprowadzony przez Łukasza Jarosińskiego
Antoni rozpoczął naukę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunku Informatyka i Ekonometria. W ciągu roku przygotowywał się rozwiązując zadania maturalnego, czego brakowało mu w szkole, a co ostatecznie pozwoliło mu zdobyć zadowalający wynik z egzaminu maturalnego z matematyki.

Jaki był Twój poziom pod koniec klasy 3?

Uważam, że bardzo dobry przez posiadanie dobrego nauczyciela, który aż zachęcał do nauki matematyki, problem był taki, że skupiał się on bardziej na samej matematyce niż na odpowiednim przygotowaniu do matury.

Jaki postęp poczyniłeś przez rok?

Odpowiednio przygotowałem się do zadań maturalnych, co zagwarantowało mi zadowalający mnie wynik na świadectwie maturalnym.

Jakie wymieniłbyś trzy najważniejsze czynniki sukcesu na maturze?

Nauka schematów zadań maturalnych, duże skupienie i czytanie ze zrozumieniem, sprawdzanie samego siebie 3 razy .

Czy Twoim zdaniem warto w klasie maturalnej uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych (w szczególności tych, którymi się nie rekrutuje na studnia)?

Uważam, że jest to nieprzydatne, zwłaszcza że nasz system szkolnictwa wygląda jak wygląda, więc jestem zwolennikiem rozwijania się poza murami szkoły. W jej obrębie powinniśmy robić minimum, tyle ile trzeba, żeby osiągnąć swoje cele.

Czy Twoim zdaniem warto przygotowywać się do wszystkich matur (np. z ustnych lub tych którymi się nie rekrutuje na studia)?

Jeżeli czujemy się niepewnie, tzn. boimy się, że nie zdamy, to jest to dobra opcja, gdyż zapewni nam to spokojną głowę.

Jakie rady przekazałbyś odnośnie organizacji czasu?

Rozplanować sobie wszystkie działy, które chce się przerobić.

Co zmieniłbyś w swoich przygotowaniach?

Rozpocząłbym naukę szybciej, robiąc to regularnie i poświęcając mniej czasu na raz.

Czy uważasz, że stosowanie efektywnych metod nauki i utrwalania wiedzy było pomocne (jeśli tak, to jakie były to metody)?

Uważam, że są pomocne, natomiast samemu trudno mi było z takich skorzystać.

Co dały Ci moje kursy maturalne?

Przygotowały mnie odpowiednio do matury, co zagwarantowało spokój w kwestii wyniku.

Co aktualnie studiujesz? Jakie masz rady dla aktualnych tegorocznych maturzystów odnośnie wyboru studiów?

Informatykę i Ekonometrię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Przede wszystkim radziłbym znaleźć to, co się lubi. A jeżeli się czegoś takiego nie ma, to pójść na kierunek, który nie będzie nas bardzo obciążał i rozwijać się w wybraną stronę.