Tomasz Jan Kralski - wywiad

Przeprowadzony przez Łukasza Jarosińskiego
Tomasz jest studentem matematyki. Pod koniec trzeciej klasy szkoły średniej myślał, że jest na całkiem dobrym poziomie przed maturą, ale, jak się później okazało, miał pewne braki. Nie przeszkodziło mu to jednak w poprawieniu swojego wyniku o ok. 20 punktów procentowych.

Jaki był Twój poziom pod koniec klasy 3?

Myślałem, że całkiem dobry, ale jak się później okazało - dużo mi brakowało.

Jaki postęp poczyniłeś przez rok?

Myślę, że kurs dał mi około 20% dodatkowych procent na maturze.

Jakie wymieniłbyś trzy najważniejsze czynniki sukcesu na maturze?

Wymienię dwa: znajomość materiału i pewność siebie.

Czy Twoim zdaniem warto w klasie maturalnej uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych (w szczególności tych, którymi się nie rekrutuje na studnia)?

Zdecydowanie nie.

Czy Twoim zdaniem warto przygotowywać się do wszystkich matur (np. z ustnych lub tych którymi się nie rekrutuje na studia)?

Do wszystkich warto się przygotować, ale do jednych bardziej, do innych mniej.

Jakie rady przekazałbyś odnośnie organizacji czasu?

Warto porobić kilka zadanek dziennie nieważne co. Dzięki temu wyrobimy sobie nawyk. Nawet jeśli miałoby być to jedno zadanie, to i tak warto je zrobić, następnego dnia zrobi się ich więcej.

Co zmieniłbyś w swoich przygotowaniach?

Zacząłbym się wcześniej uczyć do matury z fizyki.

Czy uważasz, że stosowanie efektywnych metod nauki i utrwalania wiedzy było pomocne (jeśli tak, to jakie były to metody)?

W moim przypadku była to po prostu kwestia zrobienia kilku zadań z danego tematu.

Co dały Ci moje kursy maturalne?

Szerszą wiedzę z matematyki.

Co aktualnie studiujesz? Jakie masz rady dla aktualnych tegorocznych maturzystów odnośnie wyboru studiów?

Matematykę, a moja rada to: to do jakiej uczelni ostatecznie się dostaniecie, nie ma aż tak dużego znaczenia. Ja chciałem się dostać do Politechniki Warszawskiej, zabrakło mi kilku punktów, więc ostatecznie dostałem się do Politechniki Gdańskiej. Poznałem tu wspaniałych ludzi, mieszkam w pięknym mieście i myślę, że gdybym miał znowu wybierać, to zdecydowałbym się na Gdańsk jeszcze raz.