Vladyslav Simonov - wywiad

Przeprowadzony przez Łukasza Jarosińskiego
Vladyslav dostał się na studia zagraniczne, a dokładnie na matematykę na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Matematyka nie sprawiała mu ogromu trudności, ale chciał się w niej rozwinąć i wejść na wyższy poziom. "Pod koniec kursu ze Szkoły Maturzystów nie było zadania maturalnego, którego nie mógłbym rozwiązać."

Jaki był Twój poziom pod koniec klasy 3?

Nie był zły, ale chciałem wejść na dużo wyższy poziom, dlatego też bardzo się cieszę, że znalazłem kurs ze Szkoły Maturzystów.

Jaki postęp poczyniłeś przez rok?

Bardzo, bardzo duży. Pod koniec wspomnianego wcześniej kursu nie było zadania maturalnego, którego nie mógłbym rozwiązać.

Jakie wymieniłbyś trzy najważniejsze czynniki sukcesu na maturze?

Dyscyplina, wiara w siebie i zdolność do poświęcenia innych zajęć na rzecz nauki.

Czy Twoim zdaniem warto w klasie maturalnej uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych (w szczególności tych, którymi się nie rekrutuje na studnia)?

Nie bardzo, chyba że w miejscu, gdzie się chce studiować, liczy się średnia ocen (co jest bardzo rzadkie).

Czy Twoim zdaniem warto przygotowywać się do wszystkich matur (np. z ustnych lub tych którymi się nie rekrutuje na studia)?

Moim zdaniem tak, bo szkoda byłoby zdać na przykład rozszerzoną matematykę na 100% i mieć 29% z ustnego Polskiego. Ale żeby osiągnąć zadowalające wyniki, wystarczy kupić vademecum i przerabiać 1 lekturę co tydzień (co zajmuje max godzinę tygodniowo).

Jakie rady przekazałbyś odnośnie organizacji czasu?

Moim zdaniem planowanie i technika Pomodoro to wszystko na czym się opiera dobra organizacja czasu.

Co zmieniłbyś w swoich przygotowaniach?

Nic. Może jedynie spróbowałbym dołączyć do kursu ze Szkoły Maturzystów w 3 klasie i powtórzyć kurs w 4.

Czy uważasz, że stosowanie efektywnych metod nauki i utrwalania wiedzy było pomocne (jeśli tak, to jakie były to metody)?

Oczywiście, że tak, szczególnie pomocna była metoda nauczania przeplatanego.

Co dały Ci moje kursy maturalne?

Wiedzę, większą pewność siebie przed i podczas matury, i dużo dobrych wspomnień.

Co aktualnie studiujesz? Jakie masz rady dla aktualnych tegorocznych maturzystów odnośnie wyboru studiów?

Studiuję matematykę na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Tegorocznym maturzystom polecam pomyśleć, czy nie chcą przypadkiem studiować za granicą, bo mi się na przykład tu bardzo podoba.