Po których kierunkach studiów dobrze się zarabia?

Po których kierunkach studiów dobrze się zarabia?

Łukasz Jarosiński
Jeśli wybierzemy odpowiednie kierunki studiów, to zdobędziemy kwalifikacje, które pozwolą uzyskać spore dochody.


Po jakich kierunkach studiów dobrze się zarabia?

Często mówimy, że studia robi się dla papierka. Ale to nie do końca prawda. Jeśli wybierzemy odpowiednie kierunki studiów, to zdobędziemy kwalifikacje, które pozwolą nam odnaleźć się na rynku i uzyskiwać spore dochody. Poniższe zestawienie powstało w oparciu o statystyki ze strony zarobki.pracuj.pl.


Na pierwszym miejscu oczywiście często zachwalana przeze mnie informatyka. Należy pamiętać, że pokazana średnia jest zaniżana przez nauczycieli lub informatyków, którzy pracują w zawodach niżej opłacanych od programisty. Ten może po kilku latach cieszyć się często pięciocyfrowymi zarobkami.

Na kolejnych miejscach znajdują się tak naprawdę „odnogi” kierunków programistycznych: elektrotechnika i telekomunikacja oraz automatyka i robotyka. Często jestem pytany przez przyszłych studentów o te kierunki i szczerze mówiąc zawsze polecam informatykę. Nie dlatego że tam statystycznie zarobi się 1000 zł więcej. Tylko dlatego, że informatyka jest bardzo ogólnym zagadnieniem od którego można zrobić skok w bok w dowolny segment. Elektrotechnika, telekomunikacja oraz automatyka i robotyka to już szczegółowe kierunki po których trudniej jest wykonywać inne zawody.

Na następnym miejscu jest inżynieria biomedyczna. Ciekawy kierunek, ale nie należy zapominać, ile miejsc pracy można się spodziewać po różnych kierunkach. Cóż z tego, że zarobki są wysokie jeśli możliwość uzyskania pracy w zawodzie jest niska? To samo zastrzeżenie dotyczy kierunku lotnictwo i kosmonautyka.

Następnie mamy matematykę. Jest to kolejny bardzo ogólny kierunek po którym na 3 roku można zrobić skok na wiele pochodnych kierunków. Zatem jeśli nie chcesz studiować informatyki, a bardzo lubisz matematykę (w szczególności teorię) to może warto się zastanowić nad tym kierunkiem studiów? Ja uczyłem studentów kierunku matematyka na AGH i poziom był bardzo wysoki (prawie tak wysoki jak na Informatyce).

Dalej na liście znalazło się zarządzanie. Wydaje mi się, że to nie jest tak że studenci po tym kierunku zarabiają tak wysoko ze względu na uzyskane kompetencje. Jest tak dlatego, że decydują się pójść na ten kierunek mając już pracę i zarobki, a studia jedynie mają poszerzyć ich możliwości i perspektywy. Należy o tym pamiętać, ponieważ nie kojarzę kierunków zarządzania z bardzo wysokim poziomem.

Dziwi mnie, że na tej liście nie ma stomatologii. Salary Expert podaje, że w Polsce początkujący lekarz dentysta (do 3 lat w zawodzie) zarabia średnio 132 106 zł rocznie (11000 zł miesięcznie), a doświadczony fachowiec (ponad osiem lat w zawodzie) 242 391 zł. Być może z jakichś powodów ten kierunek nie został uwzględniony w zestawieniu.

Podobne artykuły:
1) http://media.pracuj.pl/29773-dobra-pensja-na-start-nbsppo-jakich-kierunkach-studiow-mozna-zarobic-najlepiej
2) https://blog.absolvent.pl/co-studiowac-aby-dobrze-zarabiac-20-kierunkow-studiow-po-ktorych-nie-bedziesz-mial-problemu-ze-znalezieniem-pracy/
3) https://forsal.pl/artykuly/1421018,zarobki-po-studiach-ponad-9-tys-zl-tuz-po-studiach-zobacz-czego-warto-sie-uczyc-infografika.html
4) https://kontostudenta.pl/praca/zarobki-po-studiach.html

Inne posty na moim blogu