Optymalizacja snu człowieka

Optymalizacja snu człowieka

Łukasz Jarosiński
Sen- temat niby błahy i powszechnie znany, ale wielu z nas ma tutaj sporo do poprawienia...


Ilość wiedzy do przyswojenia zaczyna Cię przytłaczać, coraz więcej sprawdzianów, dodatkowo matura zbliża się wielkimi krokami, a czas płynie jakby szybciej. Zarywasz kolejne noce, by wykorzystać ostatnie chwile na naukę, bo wiesz, że jutro masz ważny test. Budzisz się następnego dnia niewyspany i nagle nie dość, że nie zapamiętałeś tyle, ile chciałeś, to jeszcze ciężko Ci się skoncentrować. Brzmi znajomo, prawda? Często wydaje nam się, że im więcej czasu poświęcimy na naukę, tym lepiej będziemy przygotowani. Prawda jest jednak taka, iż mijające godziny nad otwartą książką nie zawsze idą w parze z efektywnością i jakością zdobytej wiedzy. Nasz mózg już zwyczajnie nie daje rady, potrzebuje przerwy, a najlepszym odpoczynkiem jest dla niego po prostu sen. Każdy z nas wie, iż człowiek potrzebuje snu, ale zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak jest? Jakie korzyści płyną z wizyty w krainie Morfeusza?

Dlaczego potrzebujemy snu?

Do dziś jest to jedna z nierozwiązanych zagadek neurofizjologii, jednakże istnieje kilka hipotez, będących odpowiedziami na to pytanie. Zaliczyć do nich można: oszczędzanie energii, umożliwienie organizmowi własnej odbudowy czy przetworzenie pamięci [1] – i to właśnie ten element jest dla nas najbardziej interesujący z perspektywy maturzystów, przygotowujących się do egzaminu dojrzałości.

Zacznijmy od tego, że proces zapamiętywania składa się z kliku etapów. Pierwszym jest kodowanie, kiedy powstaje nowy ślad pamięciowy, początkowo bardzo podatny na zanik, czyli zapomnienie. Drugim etapem jest konsolidacja, czyli stopniowa stabilizacja, utrwalanie owych śladów. Ostatnia faza to przywoływanie, kiedy możliwe jest wyszukanie konkretnej informacji z naszej pamięci. Z fizjologicznego punktu widzenia, sen będzie wywierał korzystny wpływ przede wszystkim właśnie na etap konsolidacji, dzięki czemu możliwe będzie przeniesienie nowo zdobytych informacji do magazynu długoterminowego, jakim jest pamięć długotrwała.

Okazuje się zatem, że zarywając noce nie tylko utrudniamy sobie zapamiętywanie, ale także zapewniamy zmęczenie i problemy z koncentracją w pakiecie. Nasuwa się więc pierwszy ważny wniosek – nie można zaniedbać snu. Należy jednak podkreślić, żeby z kolei nie popadać ze skrajności w skrajność i nie poświęcać na spanie zbyt wielu godzin, które można wykorzystać w znacznie bardziej produktywny sposób np. na przygotowania do matury z rozszerzonej matematyki. Toteż niezwykle istotne jest, by nie spać zbyt długo, ale jednocześnie budzić się wyspanym i pełnym energii do działania. Istnieje kilka prostych sposobów na zoptymalizowanie czasu snu i zadbanie o jego jakość.

Jak spać lepiej? [2]

Spróbuj kłaść się spać i wstawać każdego dnia o tej samej porze. Najlepiej znajdź taką godzinę, gdy czujesz się zmęczony, wówczas nie będziesz marnować czasu na próby zaśnięcia, patrząc w sufit. Taka synchronizacja z zegarem biologicznym przyczyni się do wzrostu jakości snu, dzięki czemu będziesz potrzebować na niego mniej czasu, a mimo to będziesz wyspany. Warto dodać, że badania naukowe sugerują, że lepiej położyć się do snu o wcześniejszych porach. Późne kładzenie się spać powoduje tycie, wpływa na stany depresyjne, pogarsza stan hormonalny i wiele innych. Zatem dużo lepiej wybrać jest opcję spania od 22:00 do 05:00 aniżeli popularniejszą wersję od 01:00 do 08:00.

Zadbaj o odpowiednie wybudzenie. Im dłużej pozostaniesz w łóżku, tym ciężej Ci będzie wstać. Postaraj się jak najszybciej wystawić na ekspozycję światła dziennego bądź przemyć twarz chłodną wodą. Dzięki temu odegnasz senność i szybciej przejdziesz do działania. Nastawienie alarmu jest skutecznym wentylem bezpieczeństwa, gdyż z takim zewnętrznym bodźcem będziesz bardziej pewny, że uda Ci się obudzić o określonej godzinie. Dodatkowo możesz położyć telefon jak najdalej od łóżka, wówczas rano będziesz musiał wstać, by go wyłączyć, dzięki czemu nie wrócisz 5 minut później pod kołdrę.

Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie pokoju. W organizmie człowieka wytwarzany jest hormon – melatonina – nazywana także regulatorem zegara biologicznego. Wywołuje ona senność, toteż nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej wydzielanej jej jest właśnie w nocy. Co istotne, sekrecja ta regulowana jest przez warunki oświetlenia odbierane przez komórki siatkówki, zatem im mniej światła, tym więcej wydzielanej melatoniny. Dla organizmu jest to sygnał, iż nadszedł czas na sen. Z tego powodu tak ważne jest zminimalizowanie ekspozycji na światło tuż przed snem, w tym też niebieskie pochodzące z ekranów rozmaitych urządzeń. Należy ograniczyć korzystanie z telefonu, tabletu czy komputera, gdyż zaburzy to wydzielanie melatoniny i utrudni zasypanie.

Zrelaksuj się i wycisz. Odczuwanie stresu czy złości utrudnia zaśnięcie, dlatego też ważne jest, by wyzbyć się wszelkich dręczących Cię myśli. Stres przed zbliżającą się maturą czy ilość materiału koniecznego do powtórzenia powinny być dodatkową motywacją, a nie odpowiadać za spędzanie snu z powiek. Warto więc spróbować odprężenia się przed snem poprzez słuchanie relaksującej muzyki czy przeczytanie fragmentu książki.

Bądź rozsądny jeśli chodzi o posiłki przed snem. Spożywanie dużych ilości cukru przed zaśnięciem negatywnie wpłynie na jakość snu, powodując m.in. przebudzenia w środku nocy. Należy również pamiętać o odpowiednim dawkowaniu kofeiny, która może wywoływać stan pobudzenia nawet do kilku godzin po jej spożyciu.

Zadbaj o właściwe otoczenie. Na szybkość zasypiania ma bowiem wpływ zarówno temperatura pomieszczenia, jak i słyszane dźwięki, toteż należy zapewnić jak najbardziej optymalne warunki do snu, dostosowane do własnych preferencji.

Omawiając temat optymalizowania czasu snu, powinno się poruszyć również kwestię drzemek. Znajdą się bowiem ich zagorzali przeciwnicy, uważający je jedynie za stratę czasu zwłaszcza w okresie przygotowań do matury. Dodatkowo mogą być uznawane za czynność zakłócającą dobowy rytm i przez to także sen. Należy jednak zadać sobie pytanie – czy drzemki niosą za sobą naprawdę tylko negatywne konsekwencje?

Jaką moc ma drzemka?

Nawet tak zagorzały przeciwnik snu, jakim był Thomas Edison (uważał on bowiem, że sen jest jedynie stratą czasu i reliktem jaskiniowców), korzystał z dobrodziejstwa, jakim jest energetyzująca drzemka (z ang. power nap) [3]. To dzięki niej praktykowanej kilka razy dziennie, potrafił zachować jasność umysłu i być produktywnym, gdyż po takiej przerwie jego mózg był w stanie lepiej funkcjonować, z czego z chęcią skorzystałby każdy maturzysta, szykujący się na egzamin z matematyki rozszerzonej.

Zdaniem dr Matthew Walkera z University of California w Berkeley [4] znużony mózg można przyrównać do przepełnionej skrzynki mailowej. Wielogodzinna nauka bez przerw nie będzie efektywna, gdyż hipokamp (niewielka struktura w mózgu odpowiadająca za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej) będzie przepełniony wiadomościami, przez co nie przyswoi nowych informacji. Na szczęście istnieje dość proste rozwiązanie tego problemu – drzemka. Krótka sjesta w ciągu dnia zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na płynące z niej liczne korzyści. Według badań NASA [5], drzemka może bowiem poprawić czujność, produktywność oraz prowadzić do zmniejszenia liczby błędów oraz wypadków przy pracy. Badania te przeprowadzono na pilotach, którzy ucięli sobie zaledwie 26-minutową drzemkę w kabinie statku, a następnie zostali poddani rezonansowi magnetycznemu fMRI, na podstawie którego oszacowano efekty. Jak się okazało, czujność pilotów wzrosła aż o 54%, a wydajność o 34%.

Nasuwa się zatem wniosek, iż drzemka jest w stanie poprawić naszą koncentrację, co jest niezwykle istotne w przyswajaniu ogromu wiedzy, zwłaszcza dla maturzystów. Jednakże kluczem do sukcesu jest odpowiednia długość oraz jej pora. Jako że nasz sen składa się z kilku faz, taką drzemkę należy zaplanować w taki sposób, by obudzić się pełnym energii i będąc wypoczętym, czyli w fazie REM. U każdego człowieka czas trwania poszczególnych faz snu będzie się nieco różnił od siebie. Faza REM powtarza się co 90 minut i trwa do 30 minut, toteż należy sprawdzić, ile dokładnie czasu potrzebujemy na drzemkę, by obudzić się gotowymi do działania i czy będzie to owe 26 minut wyznaczone przez NASA. Drugą niezwykle istotną kwestią jest pora dnia wybrana przez nas na sjestę. Nie powinno się bowiem praktykować tej krótkiej formy snu w godzinach wieczornych, gdyż spowoduje to najpewniej problemy z zasypianiem, a nawet bezsenność.

Są także badania naukowe sugerujące, że drzemki w trakcie dnia mogą znacząco obniżyć zapotrzebowanie na sen u człowieka. Stosując drzemki w trakcie dnia (tzw. sen polifazowy), można znacznie skrócić czas spania w stosunku do snu monofazowego. Jednym z typów snu polifazowego jest metoda Everyman, która polega na spaniu przez 4 godziny oraz dwóch 25-30 minutowych drzemkach w trakcie dnia. Zwolennicy tej metody przekonują, że w ten sposób człowiek w ciągu tygodnia z zaoszczędzonego czasu uzyskuje umowny dodatkowy dzień. I choć są to dość kontrowersyjne doniesienia, to jest wiele osób, które praktykują taki system regeneracji. Jednakże jego zastosowanie koniecznie polecam skonsultować ze specjalistą, gdyż nie są dokładnie znane skutki takiego długotrwałego postępowania.

Czas się z tym przespać

Przez lata zgromadzono liczne dowody na korzyści płynące zarówno z samego snu, jak i jego krótszej formy w postaci drzemek. Okazuje się, że przerwa w takiej postaci, będąca pozornie jedynie stratą czasu, może mieć pozytywny wpływ na Twoje efekty w nauce w trakcie przygotowań do matury z matematyki.

Potwierdza to wiele badań naukowych, m. in. praca badawcza Wagnera i in. przeprowadzona w 2004 r. [6] Grupie badanych osób pokazano jak rozwiązać pewne matematyczne zadanie. Nie ujawniono jednak, że to samo zadanie można rozwiązać dużo łatwiejszym i szybszym sposobem. Następnie badaną grupę podzielono na dwie statystycznie równe podgrupy pod kątem umiejętności matematycznych. Jedną grupę (nazwijmy ją grupą A) poproszono o rozwiązanie podobnego problemu tego samego dnia, 12 godzin po wykładzie. Drugą grupę (nazwijmy ją grupą A) poproszono o rozwiązanie podobnego problemu następnego dnia rano- 24 godziny po wykładzie. Możliwość szybszego rozwiązania problemu dostrzegło 23% piszących w grupie A, oraz 59% piszących w grupie B. To przyrost o ponad 150%!!! Przypomnijmy, że jedyną różnicą pomiędzy dwoma grupami to możliwość „przespania się” z matematycznym problemem. Biorąc pod uwagę to badanie zdecydowanie lepiej jest przyswajać wiedzę minimum dzień przed testem aniżeli w dniu testu. W czasie snu dochodzi do wzmocnienia śladów pamięciowych. Mózg człowieka podczas snu porządkuje nabytą wiedzę, pozwalając następnego dnia na wydajniejsze jej wykorzystanie.


Skoro już wiesz, jak ważny dla procesu zapamiętywania jest sen, to zastanów się, czy przed następnym ciężkim sprawdzianem znów zarwiesz noc, czy jednak postawisz na odpoczynek? W obliczu przedstawionych powyżej informacji najlepiej prześpij się z tym dylematem, by móc podjąć właściwą decyzję i następnym razem efektywnie wykorzystać swój czas.

 

 

[1] About Sleep's Role in Memory (nih.gov)

[2] Akapit opracowany na podstawie How to Sleep Better - HelpGuide.org

[3] Thomas Edison, Power-Napper: The Great Inventor on Sleep and Success – Brain Pickings

[4] TED Talks; „Sleep is your superpower” Matt Walker Matt Walker: Sleep is your superpower | TED Talk

[5] “Alertness management: strategic naps in operational settings”, Mark R. Rosekind, Roy M. Smith, Donna L. Miller, Elizabeth L. Co, Kevin B. Gregory, Lissa L. Webbon, Philippa H. Gander, J. Victor Lebacqz Alertness management: strategic naps in operational settings (wiley.com)

[6] Wagner Ullrich I in.: Sleeps inspires insight”, Nature 427 (2004) 6972.

Pozostałe publikacje wykorzystane do napisania tekstu:

[7] (PDF) Sleep to Remember (researchgate.net)

[8] Brain Basics: Understanding Sleep | National Institute of Neurological Disorders and Stroke (nih.gov)

[9] Benefits of napping in healthy adults: impact of nap length, time of day, age, and experience with napping - MILNER - 2009 - Journal of Sleep Research - Wiley Online Library

[10] Sleep Improves Memory: The Effect of Sleep on Long Term Memory in Early Adolescence (nih.gov)

Inne posty na moim blogu

Czy matura ustna jest obowiązkowa?

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu każdego ucznia w Polsce.

Czy matura próbna jest obowiązkowa?

Matura, jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu uczniów szkół średnich w Polsce, stanowi dla wielu młodych ludzi decyduj�

Matematyka matura rozszerzona: korepetycje czy kursy?

Matura rozszerzona z matematyki to jeden z kluczowych egzaminów, który decyduje o dalszej drodze edukacyjnej wielu uczniów.