Wyniki matur 2021

Łukasz Jarosiński
Znamy już wyniki matur 2021! Średnia z matury rozszerzonej to tylko 31%, a moich uczniów to aż 75%!


Wczoraj Centralna Komisja Edukacyjna (CKE) podała oficjalne wyniki matur 2021. Pod względem matematyki nie są one sprzyjające: ponad 20% uczniów nie zdała matury podstawowej (łącznie ponad 57.000 osób), a mediana z matury rozszerzonej z matematyki wynosi 26%. Aż połowa uczniów piszących poziom rozszerzony z matematyki nie przekroczyła 26%. Druzgocące, ale prawdziwe. Tym samym matematyka rozszerzona stała się – obok wiedzy o społeczeństwie (WoSu)- najtrudniejszym przedmiotem maturalnym w 2021 r.

Można się dopatrywać różnych przyczyn takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim nieco trudniejszy arkusz z matematyki rozszerzonej. Przy czym użyłem tutaj specjalnie przysłówek „nieco”. Nie oszukujmy się, że powodem jest również niższy poziom nauczania online w polskich liceach i technikach w stosunku do nauczania stacjonarnego (które już pozostawiało wiele do życzenia). Przy czym należy zaznaczyć, że nie we wszystkich. Niektóre placówki poradziły sobie z nauczaniem w dobie pandemii Covid. Jednakże rozmawiając z uczniami wiem, że w wielu szkołach zajęcia z matematyki po prostu nie odbywały się. A jeśli się odbywały to poziom zajęć online odstawał od jakiejkolwiek normy. Słyszałem wiele, począwszy od tego, że nauczyciel podczas lekcji online rozwiązywał zadania w zeszycie i pokazywał swoje notatki do kamerki, zakończywszy na tym, że lekcje odbywały się tylko z programem do przetwarzania głosu (bez jakiegokolwiek przetwarzania obrazu) niczym jakiś audiobook. I nie chcę się tutaj pastwić nad poziomem edukacji, ale… szczęśliwi, którzy mieli odpowiednich korepetytorów.

A jak już o korepetycjach mowa to chciałbym się „pochwalić” wynikami swoich podopiecznych. Średnia wyników moich kursantów z matematyki rozszerzonej wynosi 75%, przy średniej ogólnopolskiej 31%. Blisko 100 moich kursantów osiągnęło wynik około 80%. Najlepsi z nich- Ci, którzy napisali na około 90% i powyżej zostali oznaczeni w poście na facebooku (post uwzględnia tylko osoby, które wyraziły zgodę na oznaczenie):

https://www.facebook.com/kursy.maturalne.lukasz.jarosinski

Standardowo nie dzielę się szczegółowymi wynikami z matury podstawowej- tutaj ponad połowa uczniów osiąga wyniki bliskie lub równe 100% więc uważam, że chwalenie się wynikami w tym zakresie byłoby nie na miejscu.

Warto także dodać, że kolejnym razem zyskały te umysły ścisłe, które oprócz matury z matematyki matematyki, swoje nadzieje pokładały w maturze z fizyki. Matura z fizyki okazała się bowiem statystycznie łatwiejsza (średnia 31% z matury rozszerzonej z matematyki vs 37% z matury z fizyki). Niby jest to tylko 6 punktów procentowych, ale w rozmowach z uczniami odnosiło się wrażenie, że matura z fizyki była dla nich o wiele łatwiejsza niż matura z matematyki na poziomie rozszerzonym. Warto na przyszłe lata- np. na maturę w 2022 r.- aby maturzysta rozważył napisanie egzaminu maturalnego z fizyki. Na tym polu również nasi kursanci mogą pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami- wielu z nich uzyskało wynik ponad 90%. Jednakże ze względu na mała ilość danych (zapisanych na kurs było około 100 osób) nie prowadzimy dokładnych statystyk.

Najważniejsze statystyki maturalne:

- matura matematyka poziom rozszerzony:

·         Średnia: 31

·         Mediana: 26

- matura matematyka poziom podstawowy:

·         Średnia: 56

·         Mediana: 56

- matura język polski poziom rozszerzony:

·         Średnia: 49

·         Mediana: 53

- matura język polski poziom podstawowy:

·         Średnia: 55

·         Mediana: 57

- matura język angielski poziom rozszerzony:

·         Średnia: 76

·         Mediana: 88

- matura język angielski poziom podstawowy:

·         Średnia: 65

·         Mediana: 70

- matura fizyka poziom rozszerzony:

·         Średnia: 37

·         Mediana: 30

Łącznie do egzaminu maturalnego w 2021 r. przystąpiło 273 419 osób. Maturę zdało 74,5% (aż 21% nie poradziło sobie z matematyką na poziomie podstawowym). Tych, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu czeka egzamin poprawkowy. Do egzaminu poprawkowego, który odbędzie się 24 sierpnia 2021 r. może przystąpić 17,7% maturzystów. Standardowo widać różnicę w poziomach nauczania w liceum i technikum. W liceach maturę zdało 81% osób, a w technikach tylko 64%.

Wszystkim maturzystom, którzy osiągnęli swoje cele chciałbym pogratulować dojrzałości. Nie bez powodu matura nazywana jest egzaminem dojrzałości. Tym którzy sporo pracowali, a jednak nie osiągnęli swojego celu chciałbym przypomnieć, że matura jest tylko jednym z licznych kroków w karierze zawodowej. Zapraszam również do kontaktu maturzystów, którzy pragną przygotować się do matury poprawkowej z matematyki podstawowej dnia 24 sierpnia 2021 r. 

Inne posty na moim blogu