Co maturzysta powinien robić w wakacje?

Co maturzysta powinien robić w wakacje?

Łukasz Jarosiński
Wakacje przed 1 rokiem studiów to bardzo ważny czas wypoczynku i pracy nad sobą


Kilka lat ciężkiej pracy i wiele godzin przygotowań do matury z rozszerzonej matematyki są już za Tobą. Zdałeś egzamin dojrzałości i czekają Cię najdłuższe wakacje w życiu. Zastanawiasz się więc, czym się zająć w ciągu tych kilku wolnych miesięcy? Jest wiele dróg, które możesz obrać, a wszystkie doprowadzą Cię do lepszej wersji siebie, będą inwestycją, za którą podziękujesz sobie za kilka lat. Jeśli jako maturzysta nie chcesz marnować czasu, tylko czerpać z otoczenia garściami - oto przykładowe rady co warto robić w wakacje:

1)      Znajdź pracę i zacznij zarabiać

 

Sezon letni wiąże się z licznymi ofertami pracy, nierzadko przeznaczonymi dla młodych osób, którymi są właśnie świeżo upieczeni maturzyści. Ratownik wodny, kelner, kasjer – to tylko kilka możliwych zajęć, którymi możesz się trudzić w okresie wakacji. Twoja pierwsza praca nie musi być jeszcze powiązana z przyszłym zawodem, priorytetem jest bowiem samo zarobienie pieniędzy, by móc w czasie studiów być bardziej samodzielnym. Wsparcie rodziny, w tym to finansowe, nie jest niczym złym, jednakże według mnie każdy powinien spróbować się usamodzielnić. Dzięki temu już na pierwszych latach studiów, w trakcie których powinieneś  skupić się na nauce, będziesz bardziej niezależny oraz zaopatrzony w pewną sumę pieniędzy na własne wydatki. Podjęcie się pracy po maturze nauczy Cię ponadto przedsiębiorczości oraz stanie się okazją do nabycia doświadczenia w dziedzinach, które wykorzystasz w późniejszym czasie – cierpliwość, sumienność czy dobra organizacja to tylko nieliczne przykłady obszarów, które możesz wówczas polepszyć. Z moich obserwacji wynika, że moi koledzy którzy na studiach utrzymywali się sami z zarobionych pieniędzy, dziś są w dużo lepszej kondycji finansowej niż Ci, którzy opierali się wyłącznie na wsparciu rodziców, pomimo, że to Ci drudzy czysto teoretycznie mogli odłożyć większą ilość gotówki. Jednakże to pierwsza grupa, dzięki pracy i samodzielnemu utrzymaniu się, nabyła cenne umiejętności wymagane przez rynek pracy. Przemyśl to zanim poprosisz rodziców o wsparcie.

 

2)      Zapoznaj się z sylabusem i przygotuj na studia

 

Wakacje po maturze trwają naprawdę długo, warto zatem wykorzystać chociaż część z nich na naukę, gdyż dzięki temu pierwsze miesiące na danym kierunku będą dla Ciebie znacznie łatwiejsze. Istotnym krokiem powinno być zapoznanie się z programem studiów, czyli tzw. „sylabusem”. Być może znajdziesz tam zagadnienia, które wydadzą Ci się skomplikowane i do których warto się przygotować już w trakcie lata. Dobrym pomysłem będzie także skontaktowanie się ze studentami z wyższych lat, gdyż to oni najlepiej wiedzą, który przedmiot sprawiał najwięcej trudności. Dzięki takim przygotowaniom Twój pierwszy rok akademicki będzie znacznie przyjemniejszy, z mniejszą ilością stresu, a Ty będziesz miał lepsze wyniki. To z kolei pozwoli Ci na wypracowanie sobie renomy już w trakcie kilku pierwszych miesięcy, wyróżnienie się spośród rzeszy studentów i być może nawet zdobycie stypendium naukowego.

 

3)      Podróżuj i czerp inspirację z otaczającego Cię świata

 

Podróże są wspaniałym pomysłem na odpoczynek w sposób aktywny. Jako maturzysta na pewno miałeś kontakt z językiem obcym, jednak to właśnie odwiedzając inne kraje, będziesz miał sposobność, by go tak naprawdę wykorzystać i wyszlifować. Dzięki podróżom podniesiesz również poziom swojej świadomości kulturowej, co umożliwi Ci lepsze poznanie danego państwa. Wyjazd za granicę będzie dla Ciebie także wspaniałą okazją do poznania nowych osób, stworzenia niezapomnianych wspomnień czy zaczerpnięcia inspiracji. Adam Galinsky – jeden z profesorów Columbia Business School -  przeprowadził szereg badań, które świadczyły o pobudzeniu kreatywności dzięki zagranicznym podróżom. W jednym z nich, mającym miejsce w  2009 roku, uczniowie Kellogg School zostali poproszeni o rozwiązanie problemu świecy Dunckera. Zadanie to polega na przymocowaniu zapalonej świeczki do ściany, tak by wosk nie kapał na stół bądź podłogę. Osoba poddawana temu badaniu może użyć jedynie trzech przedmiotów: świeczki, paczki zapałek i pudełka pinezek. Eksperyment ten wykazał zależność: kto z uczniów spędził więcej czasu za granicą, miał większe szanse na znalezienie rozwiązania problemu, a polegało ono na nietypowym wykorzystaniu pudełka po pinezkach jako podstawki, którą można przymocować do ściany za pomocą pinezek i na niej umieścić świecę [1]. Warto jednakże podkreślić, iż odkrywanie nowych miejsc jest także możliwe nawet bez opuszczania granic Polski, z pewnością jest jeszcze wiele terenów w naszej ojczyźnie, których nie miałeś okazji zobaczyć. Nawet lokalne podróże mogą być niezwykle kształcące, a wręcz motywujące do działania. Co ciekawe, sporo biznesowych inspiracji bierze się właśnie z podróżowania oraz podpatrywania rozwiązań, które można zastosować i ulepszyć w swojej lokalnej społeczności.

 

4)      Zadbaj o sprawy towarzyskie

 

Arystoteles stworzył teorię, definiującą człowieka jako istotę społeczną, w której podkreślał on chęć ludzi do życia we wspólnocie [2]. Nie jest więc zaskoczeniem, że spędzanie czasu w gronie bliskich sprawia nam radość i polepsza samopoczucie, a także prowadzi do redukcji poziomu odczuwanego stresu. Co ciekawe, przebywanie z drugim człowiekiem jest także niezwykle istotne w odniesieniu do aspektu zdrowotnego. Zdaniem dr Julianne Holt-Lunstad - profesor psychologii na Brigham Young University - samotność jest tak samo groźna dla zdrowia jak palenie 15 papierosów dziennie czy nadużywanie alkoholu [3]. Co również warto podkreślić, liczne badania wykazały korelacje pomiędzy samotnością a  występowaniem depresji [4], choroby Alzheimera czy demencji [5-7] oraz chorób sercowo-naczyniowych [8-10]. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż niejednokrotnie rozmowa z drugim człowiekiem będzie stanowić źródło motywacji do działania oraz pozwoli na poszerzenie swoich horyzontów. Budowanie relacji jest jedną z podstaw funkcjonowania w społeczeństwie i to właśnie dzięki tej umiejętności wiele osób będzie w stanie zaspokoić potrzebę przynależności do danej grupy, dzięki czemu będzie odczuwać więcej satysfakcji. Udane relacje międzyludzkie niosą ze sobą naprawdę ogrom korzyści, dlatego warto o nie zadbać, zwłaszcza w czasie pandemii i izolacji społecznej. Szczególnie w czasach pandemii Covid-19  wstępne badania pokazują, że ograniczenia w kontaktach społecznych kiepsko wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Warto o to zatem zadbać. Co więcej, w środowisku biznesowym mówi się, że biznes to relacje. I wcale nie chodzi o to, żeby spotykać się z ludźmi w celu zrobienia interesów.

 

5)      Zainwestuj w siebie i rozwiń wachlarz umiejętności

 

Najdłuższe wakacje po maturze to naprawdę mnóstwo godzin, które możesz wykorzystać, by stać się lepszą wersją siebie. Brzmi to banalnie i jak kolejna reklama cudownych sposobów na odchudzanie, jednakże nie chodzi tu tylko o polepszenie swojej sylwetki (chociaż aspekt zdrowotny powiązany z właściwym odżywianiem i aktywnością fizyczną będzie już właściwą inwestycją). Warto jednakże zadbać także o swój samorozwój na innych płaszczyznach. Być może myślałeś już od dawna, by zapisać się na kurs programowania czy pisania bezwzrokowego, ale w wyniku przygotowań do matury nie mogłeś znaleźć na to czasu. Jeśli tak, to wakacje będą dla Ciebie idealną możliwością na dokształcenie się w innych dziedzinach np. programowania, szybkiego czytania, grafiki komputerowej– można by tak wymieniać niemalże w nieskończoność. Omawiając aspekt samorealizacji w czasie tych najdłuższych wakacji warto także poruszyć temat wolontariatu. Dzięki zaangażowaniu w charytatywne akcje nie tylko odczujesz satysfakcję, ale będziesz mieć także okazję do polepszenia kompetencji interpersonalnych. Dla niektórych równie cennym argumentem, by podjąć się chociażby opieki nad osobami starszymi czy nad zwierzętami w schronisku, będzie możliwość wpisania wolontariatu do CV, co z kolei może Cię wyróżnić spośród innych kandydatów przy ubieganiu się o pracę. Bardzo ważnym aspektem samorozwoju jest także czytanie książek, które Cię ciekawią i jednocześnie dodadzą umiejętności, na których Ci zależy. Sam staram się czytać książki, które mnie interesują i mam w tym aspekcie dla Ciebie jedną ważną radę. Jeśli chcesz czytać książki, aby się rozwijać, to czytając od razu staraj się wdrażać te treści w życie. Wiadomo, że nie zawsze jest możliwość, ale zadawaj sobie pytanie po każdej stronie, rozdziale itd. „jak mógłbym to co właśnie przeczytałem wdrożyć w swoim życiu?”.

 

6)      Zadbaj o siebie

 

Wielomiesięczne przygotowania do matury z rozszerzonej matematyki potrafią być obciążeniem, przejawiającym się zarówno na tle zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Dlatego też wakacje po egzaminie dojrzałości to idealny czas, by znaleźć chwilę i zatroszczyć się o siebie. Jeśli w ciągu roku szkolnego odkładałeś aktywność fizyczną czy poprawienie swojego odżywiania na później, to właśnie w wakacje powinieneś znaleźć czas na wyrobienie kilku prozdrowotnych nawyków, które poprawią komfort Twojego życia i przełożą się na lepsze samopoczucie już np. w trakcie studiów. Musisz bowiem wiedzieć, że proces zmiany stylu życia może być czasochłonny, wiąże się on bowiem z rzetelnym przestrzeganiem rutyny (badania wykazują, że najczęściej ukształtowanie nawyku zajmuje ok. 66 dni [11]). Wypracowanie codziennego rytuału w postaci picia wody, spożywania owoców czy uregulowania snu to proste zmiany, które mogą znacząco poprawić jakość naszego życia. Warto zatem poświęcić czas w wakacje, by owe zachowania stały się naszą drugą naturą i by wykonywać je wręcz nieświadomie, gdy zaczną się studia i pojawi się więcej obowiązków.

 

Przedstawione powyżej rady, dotyczące tego, co maturzysta powinien robić w wakacje, to tylko wskazówki, drogowskazy. Pamiętaj jednak, że tylko od Ciebie zależy, jak wykorzystasz ów czas wolny i którą drogę obierzesz. Zastanów się, co będzie dla Ciebie najlepsze, dopasuj zajęcia do swoich możliwości i preferencji tak, by wykorzystać lato jak najefektywniej. Odpoczynek jest niezwykle istotny, jednakże szkoda byłoby spędzić te kilka luźniejszych miesięcy, jedynie się wylegując. Poświęć je lepiej na inwestycję w siebie, za którą podziękujesz sobie w przyszłości.

 

 

 

 

[1] Living outside the box - Kellogg School of Management (northwestern.edu)

[2] Arystoteles, Dzieła wszystkie, t.5, Etyka nikomachejska, Księga IX, 1169b, s. 272, Warszawa 1996, tłum. D. Gromska

[3] (Perspectives on Psychological Science, Vol. 10, No. 2, 2015).

[4] Cacioppo JT, Hughes ME, Waite LJ, Hawkley LC, Thisted RA. Loneliness as a specific risk factor for depressive symptoms: cross-sectional and longitudinal analyses. Psychol Aging. 2006;21(1):140–151. doi: 10.1037/0882-7974.21.1.140. [Google Scholar]

[5] Tilvis RS, Kahonen-Vare MH, Jolkkonen J, Valvanne J, Pitkala KH, Strandberg TE. Predictors of cognitive decline and mortality of aged people over a 10-year period. J Gerontol Ser A Biol Med Sci. 2004;59(3):M268–M274. doi: 10.1093/gerona/59.3.M268. [Google Scholar]

[6] Wilson RS, Krueger KR, Arnold SE, Schneider JA, Kelly JF, Barnes LL, Tang Y, Bennett DA. Loneliness and risk of Alzheimer disease. Arch Gen Psychiatry. 2007;64(2):234–40. [PubMed]

[7] Kane M, Cook L. Dementia 2013: the hidden voice of loneliness. London: Alzheimer’s Society; 2013.[Google Scholar]

[8] Orth-Gomer K, Unden A, Edwards M. Social isolation and mortality in ischemic heart disease. Acta Medica Scandinavica. 1988;224(3):205–215. doi: 10.1111/j.0954-6820.1988.tb19363.x. [PubMed] [Google Scholar]

[9] Herlitz J, Wiklund I, Caidahl K, Hartford M, Haglid M, Karlsson BW, et al. The feeling of loneliness prior to coronary artery bypass grafting might be a predictor of short- and long-term postoperative mortality. Eur J VascEndovasc Surg. 1998;16(2):120–125. doi: 10.1016/S1078-5884(98)80152-4. [PubMed] [Google Scholar]

[10] Sorkin D, Rook KS, Lu JL. Loneliness, lack of emotional support, lack of companionship, and the likelihood of having a heart condition in an elderly sample. Ann Behav Med. 2002;24(4):290–298. doi: 10.1207/S15324796ABM2404_05. [PubMed] [Google Scholar]

[11] Lally P, van Jaarsveld CHM, Potts HWW, Wardle J. How are habits formed: modelling habit formation in the real world. Euro J Soc Psychol. 2010; 40:998-1009

 

 

Inne posty na moim blogu