Które kanały YouTube są pomocne w przygotowaniach do matury z matematyki oraz fizyki?

Które kanały YouTube są pomocne w przygotowaniach do matury z matematyki oraz fizyki?

Łukasz Jarosiński
Ucząc się do matury z matematyki oraz fizyki można wykorzystać wiedzę zawartą na YouTube


Jakie kanały na YT warto oglądać w trakcie przygotowań do matury?

 

Social media stały się codziennością niemalże każdego z nas. Ciężko sobie wyobrazić dzień, w którym nie korzystamy z ani jednego portalu społecznościowego i to chociaż przez chwilę. Wykorzystujemy je do sprawdzenia, co słychać u naszych znajomych, co aktualnie dzieje się na świecie czy zwyczajnie żeby zabić nudę. Stały się one nie tylko narzędziami marketingu i reklamy, ale także konkurencyjnym dla starych mediów sposobem przekazywania informacji [1]. W dobie konektywizmu w szczególności młodzi ludzie pragną mieć potrzebne informacje i wiedzę pod ręką, by nie musieć ich zapamiętywać. W nurt ten doskonale wpisuje się tworzenie wirtualnych zasobników danych dotyczących wydarzeń i badań naukowych [2]. Mimo że social media są powszechnie uznawane za rozpraszacze oraz wrogów efektywnej nauki, to mogą jednak stanowić skuteczne narzędzie, które umożliwi Ci pogłębienie wiedzy. Ponadto to właśnie w nich upatruje się szanse na promowanie kształcenia [3]. Jednym z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych jest aktualnie YouTube [4] – źródło rozrywki, ale również wiedzy, w tym także tej, którą będziesz mógł wykorzystać w trakcie matury.

YouTube – czemu jest dobrym źródłem wiedzy?

Znaczna część uczniów codziennie i tak spędza godziny na oglądaniu filmików na YouTubie. Zazwyczaj traktują to jako przerwę od nauki. Czas poświęcony temu portalowi można jednak wykorzystać produktywnie, zwłaszcza w trakcie nauki zdalnej, gdy nie ma się bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. To właśnie wtedy warto szukać alternatywnych sposobów zdobywania wiedzy, zwłaszcza tych dostępnych na wyciągnięcie ręki. Wiedza dostępna na YouTubie jest darmowa – dlatego tez aż żal z niej nie skorzystać. Dodatkowo to Ty decydujesz kiedy, gdzie i przez jak długi czas się uczysz. Możliwość zatrzymania filmu w dowolnym momencie czy dostosowanie odpowiedniej prędkości to tylko kolejne atuty. Ze względu na popularność social mediów, udziela się na nich coraz więcej twórców czy edukatorów, dzięki czemu dostępna wiedza jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem treści, jak i sposobu w jaki jest przekazywana. To do Ciebie należy decyzja, który filmik bądź kanał będzie najbardziej wartościowy, zwłaszcza w trakcie przygotowań do matury. Poniżej znajdziesz 5 kanałów na YT, które są moim zdaniem warte polecenia właśnie maturzystom przygotowującym się do egzaminu dojrzałości z matematyki czy fizyki.

Kanały na YT, które warto oglądać przed maturą

1)      Matemaks

 

Michał Budzyński – absolwent wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – publikuje maturalne pomoce naukowe zarówno na swojej stronie internetowej, jak i na kanale na YT właśnie o tej nazwie. Treści udostępniane przez niego na tych portalach są z zakresu szkoły średniej, matur oraz studiów. Na swoim kanale zamieszcza on krótkie filmiki, które przede wszystkim opierają się na ukazaniu rozwiązań pojedynczych zadań. Rozwiązania te urozmaicone są komentarzem słownym, który umożliwia lepsze zrozumienie toku rozumowania. Nie dostajemy gotowego sposobu wykonania danego zadania, ale cały ciąg myślowy, z wykorzystaniem prawidłowości matematycznych. Metody są przedstawione konkretnie i klarownie, dzięki czemu wiadomo na co zwrócić uwagę na początku zadania i jak je dalej poprowadzić, by uzyskać poprawny wynik. Warto podkreślić, że znajdują się tam filmiki nie tylko z zakresu matury podstawowej, ale również rozszerzonej. Ponadto poruszane są zadania i zamknięte, i otwarte. Mimo że zdecydowana większość materiałów publikowanych na tym kanale dotyczy przede wszystkim zadań maturalnych, to znaleźć tam również można zagadki logiczne albo omówione zagadnienia wymagane na licznych kierunkach studiów, jak chociażby całki. Jeśli zatem masz problem z rozwiązaniem jakiegoś zadania, nie wiesz od czego zacząć, utknąłeś na którymś z etapów lub otrzymałeś niepoprawny wynik, a nie wiesz, gdzie popełniłeś błąd – wtedy Matemaks jest kanałem idealnym dla Ciebie jako maturzysty.

 

2)      MiedzianyFsor

 

Oto kolejny kanał na YT poświęcony przede wszystkim przygotowaniom do matury. Dostępne na nim są filmiki zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego. Wiedza przekazywana jest tu w nieco inny sposób – zasady czy sposoby rozwiązywania zadań są przekazywane poprzez konkretne przykłady. Oznacza to, że na początku filmiku omówiona jest teoria, a potem za pomocą konkretnych zadań maturalnych, jak powinno się ją wykorzystać w praktyce. Zdarza się, że dany materiał podzielony jest na dwie części, gdzie pierwszy filmik zawiera teorię, natomiast w drugim rozwiązywane są zadania z danego zakresu. Na tym kanale dostępne są także dłuższe filmiki, w których omówione są całe arkusze maturalne. Niewątpliwie ciekawym urozmaiceniem są także zebrane w jednym miejscu najczęściej popełniane błędy, dzięki czemu po obejrzeniu danego filmiku, będziesz miał spore szanse na ich uniknięcie. Oprócz filmików związanych stricte z maturą znajdziesz na tym kanale także filmiki poświęcone egzaminowi ósmoklasisty. Ponadto uzupełnieniem kanału są także nagrania z ciekawostkami z zakresu edukacji, matematyki itp.

 

3)      Pogotowie matura fizyka

    Ten kanał przeznaczony jest przede wszystkim dla maturzystów mierzących się z egzaminem z rozszerzonej fizyki. Znaleźć na nim można sugestie co do najlepszego zbioru zadań, rozwiązywanie poszczególnych przykładów z dostępnych arkuszy maturalnych, omówienie kart wzorów z konkretnych działów, dzięki czemu dowiesz się, które wzory musisz zapamiętać, a które są dostępne w trakcie pisania egzaminu. Inną serią są klasyki matury z fizyki - czyli zbiór filmów ze wskazówkami od czego powinno się zaczynać naukę materiału z danego działu bądź umożliwiających sprawdzenie, ile z niego wiedzy już przyswoiliśmy. Będzie to zatem dobry sposób na wyszukanie naszych braków i sprawdzenie niezbędnych podstaw. Na tym kanale są także dostępne filmiki, omawiające kierunki studiów, którymi warto się zainteresować po maturze. Prowadzone są one w formie wywiadów ze studentami rozmaitych uczelni, a to właśnie oni wiedzą przecież najlepiej, jak dany kierunek wygląda i co jest na nim wymagane.

4)      JakMaTura – Fizyka

 

Mimo że jest to kanał z najmniejszą liczbą subskrypcji spośród wszystkich tu przeze mnie przytoczonych, to uważam, że dla wielu osób może się on okazać godzien uwagi. Na tym kanale dostępne są zapisy livewów z rozwiązywania całych arkuszy maturalnych z rozszerzonej fizyki. Włączają takie nagranie, możesz zatem w czasie rzeczywistym zmierzyć się z całym egzaminem i sprawdzić, ile czasu na niego potrzebujesz. Oprócz tego na tym kanale opublikowane są także nagrania, w których ukazane zostały rozwiązania pojedynczych zadań. Innym typem filmików są z kolei te, w których po krótce omówione są najważniejsze zagadnienia, mogące się pojawić na egzaminie maturalnym. Dzięki temu, jeśli czujesz, że akurat z danego tematu jesteś słabszy, to możesz obejrzeć konkretny filmik, by poprawić się właśnie w tym zakresie. Ponadto znaleźć tam można również serię EleKwant, poświęconą omówieniu różnego rodzaju zagadnień fizycznych występujących chociażby w naturze. Poruszona została m.in. mechanika kwantowa, funkcja falowa czy oscylacje Rabiego. Dzięki nagraniom z tych livewów być może nie dość że poszerzysz swoją wiedzę, to pogłębisz jeszcze pasję do nauki fizyki.

 

5)      Szkoła maturzystów Łukasza Jarosińskiego

 

Na koniec chciałem Ci polecić swój własny kanał, skierowany głównie dla osób przygotowujących się do matury z matematyki i fizyki. Prowadzę na nim różne serie m.in. najczęściej popełniane błędy na egzaminach, klasyczne schematy zadań na nich wykorzystywanych, a także serię krótkich (5-20 min) filmików, w których zebrałem 3 najważniejsze zadania z poszczególnych tematów. Jako że zadania pojawiające się na egzaminach maturalnych są powtarzalne, to obejrzenie takich nagrań zwiększy Twoje szanse na zdobycie kolejnych punktów, przy naprawdę niewielkim wysiłku i nakładzie czasowym. Ta seria zawiera 10% najważniejszych zagadnień omawianych na moich kursach maturalnych. Oprócz tego znajdziesz na moim kanale także pojedyncze nagrania z poradami, np. jak narysować funkcję liniową w 5 sekund lub jak rozwiązywać równanie kwadratowe w podobnym czasie. W udostępnianych przeze mnie materiałach wykorzystuję wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu uczniów do matury. Dzięki niemu wiem, z czym najczęściej mają oni problem, jakie błędy popełniają, ale także co najczęściej pojawia się na egzaminie. Jeśli zależy Ci na wysokim wyniku z matury z matematyki czy fizyki, to zachęcam do obejrzenia moich filmików, w których w krótki i jasny sposób, staram się przedstawić te najistotniejsze aspekty poruszane na egzaminie dojrzałości.

 

Kanałów o tematyce około maturalnej jest znacznie więcej, dlatego warto poszukać takich, które sprawdzą się najlepiej właśnie dla Ciebie. Mnogość twórców pozwala Ci na dokonanie wyboru, który zaspokoi dokładnie Twoje potrzeby. Zamiast demonizować działanie mediów społecznościowych, warto także spojrzeć na nie pod nieco innym kątem i dać szansę, gdyż służą one obecnie za jedno z głównych, a  czasem nawet jedyne źródło informacji [5]. Media takie jak YouTube gromadzą ogrom specjalistów w swoich dziedzinach, którzy pragną podzielić się swoją wiedzą i spieszą z pomocą chociażby maturzystom. Naprawdę warto czasem z tego korzystać, zamiast tracić godziny na żmudne próby zrozumienia danego zagadnienia, które nie przynoszą efektów. Jak bowiem pisze Pierre Lévy: „(…) nikt nie wie wszystkiego. Każdy wie coś. Całą wiedzę ma ludzkość”[6]. Nie bój się zatem z tej wiedzy skorzystać, próbuj szukać coraz to nowych źródeł informacji i nie poddawaj się – czas poświęcony na naukę z pewnością Ci się zwróci.

 

 


 

[1]  U.  Podraza, Wykorzystanie własnych mediów do komunikowania w  sytuacjach kryzysowych, [w:] Komunikowanie o  bezpieczeństwie. Medialny obraz zagrożeń, red. W.  Świerczyńska-Głownia, T. Sławińska, M. Hodalska, Kraków 2016, s. 103–114

[2] B. Cyrek, Media społecznościowe – nowa przestrzeń nauki; Kognitywistyka i Media w Edukacji; 2016, nr 2

[3] R. Kay, L. Knaack, D. Petrarca D, Exploring teachers perceptions of web – based learning tools, „Interdisciplinary Journal of E-Learning and Learning Objects” 2009, No 5, 1–24

[4] Liu, Youmei (2010) "Social Media Tools as a Learning Resource," Journal of Educational Technology Development and Exchange (JETDE): Vol. 3 : Iss. 1 , Article 8.

[5] P. Szews, Serwisy społecznościowe…, s. 94.

[6] P. Lévy, Collective Inteligence:Mankind’s Emerging World in Cyberspace, Cambridge 1997, s. 20

 

Inne posty na moim blogu