Jak przygotować się do matury z matematyki?

Jak przygotować się do matury z matematyki?

Łukasz Jarosiński
Przygotowania do matury z matematyki można ułatwić na wiele sposobów


Jak przygotować się do matury z matematyki?

Egzamin maturalny to dla wielu z nas jeden  z najważniejszych, ale także i najbardziej stresujących momentów w życiu. Jest on zwieńczeniem jednego etapu, zakończeniem naszej edukacji na poziomie szkoły średniej, ale jednocześnie stanowi początek kolejnej drogi, obieranej przez nas w celu dalszego kształcenia. Rok w rok rzesza uczniów zadaje sobie mnóstwo pytań: jak mam przygotować się do matury? Kiedy powinienem zacząć naukę? Z jakich materiałów najlepiej korzystać? W dzisiejszym artykule chciałbym się skupić przede wszystkim na przekazaniu informacji na temat tego, jak należy przygotować się do matury z matematyki, gdyż to właśnie matematyka jest jednym z obowiązkowych przedmiotów do zdania na egzaminie maturalnym.

Jeśli jednak nie interesują Cię przygotowania do egzaminu maturalnego z matematyki, to służę pomocą również w przypadku matury z fizyki na poziomie rozszerzonym, angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz z matematyki do egzaminu8-klasisty.

Matura z matematyki - jak się przygotować?

Bez względu na to czy będziesz zdawać jedynie poziom podstawowy, czy także rozszerzony, swoje przygotowania powinieneś zacząć od zdobycia podstawowych wiadomości, dotyczących organizacji egzaminu. Warto sprawdzić informacje na temat czasu trwania matury (w przypadku matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym na rozwiązanie zadań w 2023 roku będziesz mieć 180 minut). Dobrze jest również przygotować się na liczbę oraz formę zadań, jakie czekają Cię na maturze. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz tutaj: Informator_EM2023_matematyka_PP.pdf (cke.gov.pl). Warto także być świadomym tego, które ze wzorów znajdują się w kartach maturalnych. Nie będziemy bowiem musieli poświęcać czasu na ich naukę. Jest to temat, który wielokrotnie poruszam na swoich kursach z matematyki na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Inną uniwersalną poradą, którą będziesz mógł wykorzystać również podczas innych egzaminów, jest to, żebyś zawsze zaznaczał odpowiedź. Nie robiąc tego, skazujesz się na 0 punktów z danego zadania, natomiast zaznaczając którąkolwiek, nawet nie mając pewności, masz aż 25% szans na zdobycie punktu. Warto zatem spróbować szczęścia w takiej sytuacji. Ponadto polecam Ci szukanie najrozmaitszych zadań w każdym możliwym źródle np. na naszym wewnętrznym forum, na którym kursanci w zeszłym roku zadali przeszło 3500 pytań czy w moich książkach, w których znajdziesz chociażby najlepsze techniki uczenia się czy autorskie zadania wraz z kryteriami. Jeśli mowa natomiast o typie zadań, które warto rozwiązywać, to polecam dosłownie każde, zarówno zamknięte, jak i otwarte. Według mnie w trakcie ich rozwiązywania warto także wprowadzić metodę zadań przeplatanych, bo przecież właśnie w ten sposób jest układana matura. Zadania z kombinatoryki są wymieszane z tymi z funkcji czy geometrii. Nie zamykaj zatem głowy tylko na jeden dział, a staraj się myśleć w szerszy sposób.

Niezwykle istotnym aspektem przygotowań do matury są ostatnie dni, bezpośrednio poprzedzające egzamin, gdyż to jak je spędzimy, również może się przełożyć na nasz wynik. Pamiętaj zatem, aby w miarę możliwości ograniczyć stres – niewielki poziom może zadziałać mobilizująco, ale nie warto dać mu się stłamsić. Denerwowanie się może poskutkować drobnymi błędami, które będą mieć wpływ na nasz ostateczny wynik i choć jestem świadom, że łatwo jest powiedzieć „nie stresuj się”, a już trudniej wprowadzić tę radę w życie, to jestem pewien, że znajdziesz na to odpowiedni dla siebie sposób – chwila relaksu z książką, rozmowa z bliskimi, pójście pobiegać czy jeszcze coś innego. Nie zapomnij również, aby w okresie przedmaturalnym dobrze się odżywiać i zadbać o swój sen. Będąc zmęczonym zwiększasz ryzyko popełnienia błędu, bycia niedokładnym, problemów z koncentracją. Postaraj się zatem przyjść na egzamin wypoczętym i najlepiej przed czasem, żebyś nie musiał stresować się dodatkowo potencjalnym spóźnieniem. Nie zostawiaj też pakowania przyborów i wszelkich niezbędnych przedmiotów na ostatnią chwilę. Nie dość, że dodatkowo będziesz się tym przejmować, to jeszcze możesz się przez to spóźnić.

Matura z matematyki rozszerzonej - jak się przygotować?

Podstawą do odpowiedniego przygotowania się na maturę z matematyki rozszerzonej jest przede wszystkim zaplanowanie swojej pracy. Żeby zrobić to należycie, musisz wiedzieć, jakie zagadnienia mogą pojawić się w arkuszu maturalnym pod postacią zadań, a możliwości jest naprawdę wiele. Na mojej stronie internetowej umieszczona jest lista zagadnień z matematyki, omawiana przeze mnie na kursach online i sam taki wykaz stanowi już dobrą wersję skróconą planu. W kursie z matematyki na poziomie rozszerzonym znajdują się takie tematy jak: funkcja kwadratowa, wielomiany, trygonometria, planimetria, geometria analityczna i wiele innych. Samo spisanie zagadnień niezbędnych do opracowania przed egzaminem maturalnym nie wystarczy, dlatego też powinieneś odpowiednio rozplanować swoją pracę. Jak pewnie zdążyłeś się już zorientować w moich poprzednich artykułach, jestem ogromnym zwolennikiem planowania swojego działania, dlatego też to jest moja pierwsza rada. Drugą będzie rozwiązywanie arkuszy maturalnych w określonym czasie, gdyż to właśnie czas niejednokrotnie okazuje się największym wrogiem maturzystów, podchodzących do tego egzaminu. Próbując swych sił w takich „własnych próbnych egzaminach”, postaraj się jak najdokładniej odwzorować warunki, panujące na prawdziwym egzaminie. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie oraz będziesz móc wyciągnąć konkretne wnioski: nad czym musisz popracować, co jest Twoją najmocniejszą stroną, a co najsłabszą. Chciałbym również podkreślić, że przygotowując się do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym, warto zminimalizować liczbę przedmiotów, z których będziesz podchodzić do egzaminu. Określ swoje jasne cele – czego potrzebujesz? Co pomoże Ci się dostać na studia? Czasem lepiej jest skupić się na jakości, a nie na ilości i podejść do mniejszej liczby egzaminów, ale uzyskać dzięki temu wyższe wyniki.

Jak przygotować się do matury z matematyki podstawowej?

Największą różnicą w przygotowaniach do matury z matematyki podstawowej w porównaniu z matematyką rozszerzoną jest liczba i poziom zagadnień, które mogą się potencjalnie pojawić na egzaminie pod postacią zadań. Mimo, że zagadnień jest mniej oraz są one łatwiejsze, radzę Ci nie zaniedbywać przygotowań także i do tej matury. Niejednokrotnie zdarza się, że popełniając zwykłe błędy rachunkowe, wybitni uczniowie mają gorsze wyniki na maturze podstawowej od tych przeciętnych. Dlatego też także i tu polecam Ci zapoznanie się z samym przykładowym arkuszem. Dodatkowo, jeśli tego potrzebujesz, to również i w tym przypadku zachęcam Cię do stworzenia planu przygotowań. Możesz skorzystać z zagadnień dostępnych w bazie wiedzy na mojej stronie- oraz zapoznania się z kartą wzorów i wymaganiami maturalnymi. W przypadku matury z matematyki podstawowej również kluczem do sukcesu jest po prostu praktyka. Jaki jest lepszy sposób na przygotowanie się do rozwiązywania zadań, jeśli nie właśnie samo rozwiązywanie zadań?

Czego uczyć się na maturę z matematyki?

W kontekście zagadnień stricte matematycznych, których nauka jest wręcz niezbędna przed maturą, to ich najbardziej rzetelnym źródłem będzie po prostu podstawa programowa, dostępna na stronie CKE (matematyka.pdf (cke.gov.pl)). Jestem jednakże świadom, że nie każdy ma czas czy ochotę, by skrupulatnie przewertować te kilkadziesiąt stron. To właśnie między innymi z tego powodu stworzyłem kursyonline na żywo, w których to moim zadaniem jest bycie na bieżąco z podstawą programową i przedstawienie aktualnych zagadnień w przystępny sposób.

W tym fragmencie ograniczę się jednak do wypisania głównych tematów, gdyż przepisywanie całych wytycznych jest zwyczajnie bezcelowe. I tak z matury z matematyki na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym wymagana jest znajomość:

·         Liczb rzeczywistych – działań na nich, prostych dowodów, potęg, pierwiastków, interpretacji geometrycznej i algebraicznej

·         Wyrażeń algebraicznych – wzorów skróconego mnożenia, wielomianów

·         Równań i nierówności – ich przekształcania, równań wielomianowych, kwadratowych, wzorów Viete’a (tylko na poziomie rozszerzonym)

·         Układów równań – liniowych, do zadań tekstowych

·         Funkcji – obliczanie wartości funkcji, odczytywanie wykresu, interpretacja współczynników, wyznaczanie wzoru, najmniejszej i największej wartości,

·         Ciągów  - badanie czy ciąg jest rosnący, czy malejący, geometryczny czy arytmetyczny, obliczanie n-tego wyrazu i sumy ciągów

·         Trygonometrii – definicje funkcji: sinus, cosinus, tangens, korzystanie ze wzorów i twierdzeń, stosowanie wzorów redukcyjnych (tylko na poziomie rozszerzonym)

·         Planimetrii – wyznaczanie promieni i środków okręgu, rozpoznawanie trójkątów, wielokątów foremnych, korzystanie z własności figur i stosowanie twierdzeń

·         Geometrii analitycznej – wzajemne położenie prostych, równania prostych na płaszczyźnie, równanie okręgu, odległość dwóch punktów

·         Stereometrii – kąty w graniastosłupach i ostrosłupach, właściwości walca, stożka, kuli, pola powierzchni i objętość

·         Kombinatoryki – zliczanie obiektów, stosowanie symbolu Newtona (tylko na poziomie rozszerzonym)

·         Rachunku prawdopodobieństwa i statystyki – stosowanie skali centylowej, średnia arytmetyczna, ważona, mediana, dominanta, schemat Bernoulliego (tylko na poziomie rozszerzonym)

·         Optymalizacji i rachunku różniczkowego – zadania bazujące na funkcji kwadratowej; dla poziomu rozszerzonego: granice funkcji, własność Darboux, pochodna funkcji, badanie monotoniczności funkcji

Jak nauczyć się matematyki na maturę?

Praktyka czyni mistrza. Z tego powodu niewątpliwie kluczem do Twojego sukcesu, czyli zdania matury z matematyki czy nawet uzyskania wysokiego wyniku, będzie rozwiązywanie zadań. Powinno się te zadania robić samodzielnie, gdyż oglądanie rozwiązania przeprowadzonego przez kogoś innego, zwyczajnie nie wystarczy. Trzeba samemu zmierzyć się z zadaniem, gdyż to właśnie ćwicząc, kształcimy także takie umiejętności jak szybkość myślenia oraz zapisywania rozwiązań, klarowność zapisu naszego toku rozumowania czy unikanie błędów rachunkowych.

Równie ważne jest rozwiązywanie odpowiednich zadań, czyli zadań „stricte” maturalnych. Szkoda tracić czas na zadania, które na maturze nigdy się nie pojawiają. Są takie zagadnienia, omawianie w trakcie lekcji w szkole średniej, które zwyczajnie nie przydadzą nam się w trakcie pisania matury z matematyki.  Dlatego tak istotna jest nie tylko sama świadomość na temat możliwych treści, mogących pojawić się na maturze, jak i wiedza na temat tego, z jakich źródeł warto korzystać w celu znalezienia odpowiednich zadań. W trakcie nauki do matury wręcz niezbędne jest korzystanie chociażby z informatora na odpowiedni rok, dostępnego na oficjalnej stronie CKE. Nie należy także omijać arkuszy z poprzednich lat. Co bowiem lepiej odwzoruje zadania maturalne niż przykłady z poprzednich lat?

Niezwykle istotna jest również systematyczność, która związana jest ze wspomnianym przeze mnie wcześniej rozplanowaniem działania. Musisz być świadom, że matematyka nie jest przedmiotem, którego jesteś w stanie nauczyć się na wysokim poziomie w ciągu tygodnia czy miesiąca. W szkole matematyki uczymy się przez lata i choć każdy z nas potrzebuje innego czasu na opanowanie danych zagadnień, to mimo wszystko nie powinniśmy zostawić wszystkiego na ostatnia chwilę.

W celu efektywnej nauki warto zadbać także o przerwy. Badania jasno pokazują, że wraz z upływem czasu efekty uczenia się oraz wydajność nauki spada. Dlatego zalecam wdrożenie przerw (byle nie za długich) w trakcie przygotowań do matury.

W toku przygotowań do egzaminu maturalnego, warto zaznaczyć bądź zapisać zadania, z którymi będziesz mieć trudność. Odnotuj je najlepiej w specjalnym zeszycie, do którego będziesz zaglądać i to chociażby niedługo przed maturą, by przypomnieć sobie, z czym miałeś problemy i w jaki sposób rozwiązać te newralgiczne zadania. Dzięki temu przed maturą przećwiczysz te ćwiczenia, których nie byłeś w stanie samodzielnie zrobić.

 

Repetitio est mater studiorum – ćwiczenie czyni mistrza. Chciałbym, żeby ta sentencja przyświecała Ci w trakcie przygotowań do egzaminu maturalnego z matematyki. Najlepiej przygotujesz się do niego właśnie poprzez rozwiązywanie zadań. Musisz to robić samodzielnie i systematycznie, by móc osiągnąć jak najlepsze efekty. Skoro nikt inny nie napisze za Ciebie matury, to dlaczego miałby za Ciebie do niej ćwiczyć poprzez rozwiązywanie zadań? Pamiętaj jednak, że jeśli potrzebujesz pomocy w poszukiwaniach, to warto jej poszukać i znaleźć odpowiedniego mentora. Od tego jestem tu m.in. ja oraz moje kursy dostępne w najróżniejszej formie, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Inne posty na moim blogu

Matematyka matura rozszerzona: korepetycje czy kursy?

Matura rozszerzona z matematyki to jeden z kluczowych egzaminów, który decyduje o dalszej drodze edukacyjnej wielu uczniów.

Matura z matematyki: kurs online czy stacjonarny?

Matura z matematyki to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają maturzyści w Polsce

Korepetycje indywidualne - dlaczego to jest słaby wybór do matury z matmy?

W społeczeństwie przyjęło się, że w przygotowaniach do matury najlepsze są korepetycje indywidualne - czy aby na pewno??