Matura z matematyki - jakie przybory?

Co konkretnie warto mieć przy sobie na maturze z matematyki?

Według informacji zawartych w komunikacie opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE), każda osoba przystępująca do egzaminu maturalnego z matematyki w 2023 roku powinna zadbać o odpowiednie przybory pomocnicze. Co konkretnie warto mieć przy sobie na maturze z matematyki?

Matura z matematyki - co zabrać?

Na maturę z matematyki w 2023 roku uczniowie mają prawo wnosić jedynie określone przybory, co wynika z precyzyjnych wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Przybory te są ustandaryzowane, mające na celu stworzenie równych warunków dla wszystkich zdających.

Podczas egzaminu na poziomie podstawowym, uczniowie są uprawnieni do wniesienia dowodu tożsamości, długopisu lub pióra z czarnym wkładem, linijki, cyrkla z wkładanym długopisem oraz kalkulatora prostego.

Zachowanie jednolitych standardów dotyczy również innych przedmiotów, takich jak język polski. Szkoła ma obowiązek zapewnić niezbędne przybory, takie jak słownik poprawnej polszczyzny, jednak, co ważne, na poziomie podstawowym słownika musi wystarczyć dla co najmniej jednej osoby na 25 uczestników egzaminu.

Dyrektor CKE ogłasza listę przyborów dozwolonych na maturze, zaznaczając, że niektóre z nich muszą być dostarczone przez szkołę, aby utrzymać jednolite warunki dla wszystkich uczniów.

Warto również zauważyć, że strefa edukacji ma wyznaczony cennik przyborów, które uczniowie mogą wnosić na poszczególne egzaminy maturalne. Jednakże, należy pamiętać, że niektóre przybory, takie jak telefon komórkowy, są absolutnie zakazane i uczniowie nie mogą ich wnosić na salę egzaminacyjną.

Wniesienie na maturę jedynie niezbędnych przyborów jest nie tylko zaleceniem, ale i warunkiem uczestnictwa w egzaminie. Ostateczna lista przyborów jest starannie opracowywana przez CKE, zapewniając uczniom uczciwe i jednolite warunki zdawania egzaminu dojrzałości.

Co zabrać na maturę z matematyki? Przybory!

Co wnieść na maturę z matematyki? Narzędzia niezbędne do przystąpienia do egzaminu z matematyki obejmują:

•     Linijkę: Przydatne narzędzie do rysowania prostych linii i pomiarów, szczególnie przy zadaniach geometrycznych.
  •     Cyrkiel: Jest to przyrząd, który może okazać się pomocny w zadaniach związanych z rysowaniem okręgów czy konstrukcjami geometrycznymi.
  •     Kalkulator prosty: Kalkulator, który umożliwia podstawowe operacje matematyczne, takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, a także obliczenia procentowe lub pierwiastków kwadratowych. Ważne, aby nie posiadał on zaawansowanych funkcji.
  •     Karta zawierająca wybrane wzory: Placówka edukacyjna powinna dostarczyć kartę z najważniejszymi wzorami matematycznymi, choć warto mieć ją również we własnym zakresie dla pewności.

Warto podkreślić, że pierwsze trzy przedmioty, czyli linijka, cyrkiel i kalkulator prosty, mogą być zapewnione przez szkołę lub dostarczone przez samego ucznia, zgodnie z ustaleniami. Natomiast wzory matematyczne powinny być zapewnione przez placówkę edukacyjną.

Należy zwrócić szczególną uwagę, że kalkulator używany na egzaminie musi być prosty, umożliwiający jedynie podstawowe operacje matematyczne. Bez dodatkowych zaawansowanych funkcji, aby zapewnić uczciwe warunki dla wszystkich uczestników egzaminu.

Wartościowe przygotowanie do matury z matematyki to nie tylko solidna nauka, ale także posiadanie właściwych narzędzi, które ułatwią efektywne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych. Dlatego dbając o kompletność wymienionych przyborów, maturzysta z pewnością zminimalizuje niepotrzebny stres podczas egzaminu.

Egzamin z matematyki maturalny - co wziąć na rozszerzenie?

Podczas egzaminu rozszerzonego z matematyki dopuszczalne są te same przybory, co podczas egzaminu podstawowego z tego przedmiotu.

•     Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość uczestnika egzaminu.
        Długopis lub pióro z czarnym wkładem.
        Linijka.
        Cyrkiel.
        Kalkulator prosty.

Co wnieść na egzamin maturalny z matematyki? Podsumowanie

Komisja przedstawia precyzyjne wytyczne dotyczące przyborów, które można wnieść na egzamin, a także tych, które muszą być dostarczone przez szkołę. To starannie opracowane wytyczne, co zabrać ze sobą na salę maturalną, mają na celu utrzymanie jednolitych i sprawiedliwych warunków dla wszystkich uczniów przystępujących do egzaminu dojrzałości.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyznacza listę dozwolonych przyborów na poszczególne egzaminy maturalne, dbając o to, aby ich użycie było jednolite i sprawiedliwe dla wszystkich zdających. Niektóre z tych przyborów muszą być dostarczone przez szkołę, co pozwala na utrzymanie spójności standardów.

Warto zauważyć, że zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym uczniowie mają obowiązek przestrzegania wytycznych dotyczących przyborów, co obejmuje między innymi konieczność posiadania długopisu czy pióra z czarnym wkładem.

Podsumowując, wybierając się na maturę z matematyki, uczniowie powinni być świadomi, że zasady dotyczące przyborów są ściśle regulowane. Zapewniają one uczciwe warunki dla każdego zdającego, a przestrzeganie ich jest kluczowe dla sukcesu na tym ważnym egzaminie dojrzałości.

Kursy przygotowawcze do matury z matematyki

Teraz już wiesz, co zabrać ze sobą na maturę z matematyki. A dla tych, którzy pragną uzyskać jeszcze więcej pewności siebie przed egzaminem maturalnym z matematyki, powinni rozważyć korzystanie z kursów online. Takie platformy edukacyjne oferują interaktywne lekcje, praktyczne zadania i dostęp do różnorodnych materiałów, co może znacząco ułatwić proces nauki. Kursy online pozwalają na elastyczność w nauce, dostosowując się do indywidualnych potrzeb ucznia. W ten sposób można efektywnie utrwalać materiał, zdobywać nowe umiejętności i zwiększać pewność siebie w zakresie matematyki, co może przynieść korzyści zarówno na egzaminie maturalnym, jak i w dalszym toku nauki.

Inne posty na moim blogu