Skąd wziąć czas na robienie zadań do matury?

Skąd wziąć czas na robienie zadań do matury?

Łukasz Jarosiński
Doba każdego z nas trwa tyle samo, jak to więc możliwe, że niektórzy znajdują czas na naukę do matury, gdy dla innych jest to problem?


SKĄD WZIĄĆ CZAS NA ROBIENIE

ZADAŃ DO MATURY?

 

Z każdym dniem do egzaminu maturalnego zostaje coraz mniej czasu. Równocześnie z każdą upływającą godziną, narasta presja, którą odczuwasz w związku ze zbliżającą się maturą. Zaczynają Cię dręczyć myśli, czy na pewno zdążysz przerobić cały materiał i odpowiednio się przygotować, a dodatkowo wdrożyć również system powtórek. Zastanawiasz się,  jak możesz wygospodarować więcej czasu, który poświęcisz na przerobienie kolejnych zadań do egzaminu maturalnego z matematyki lub z innego przedmiotu. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, a dowiesz się, skąd wziąć czas na robienie zadań do matury.

 

1.      Ogranicz liczbę przedmiotów, z których się uczysz

Wielu osobom może się to wydawać nieprawidłowym podejściem, sprzecznym z ideą instytucji, jaką jest szkoła. W dalszym ciągu przeważa przekonanie, które wpajane jest nam od dziecka, że powinniśmy uczyć się materiału na wszystkie lekcje, być przygotowanym z każdego przedmiotu. Szkoła średnia a wraz z nią przygotowywanie się do matury jest idealnym momentem, żeby zdać sobie sprawę, iż takie podejście nie jest do końca zasadne. Jeśli postawiłeś sobie konkretny cel, np. że dostaniesz się na określony kierunek studiów i wiesz też, jakie dokładnie rozszerzenia musisz zdawać oraz jak wysokie wyniki z egzaminu maturalnego uzyskać, wówczas powinieneś sobie zadać pytanie – czy na pewno nauka z innych przedmiotów Ci się opłaca? Oczywiście, każdy z nas powinien cechować się wszechstronną wiedzą na pewnym poziomie, ale musisz mieć też świadomość, gdzie warto wyznaczyć sobie granicę. Doba dla każdego ma tylko 24 godziny i to od Ciebie zależy, w jaki sposób je wykorzystasz. Logiczne wydaje się zatem, że skoro czas mamy dosyć ograniczony, to powinniśmy poświęcić go na coś, co będzie dla nas bardziej opłacalne, co przyniesie nam więcej korzyści w naszym planie na przyszłość. To, jakie dokładnie przedmioty będziesz zdawać na maturze, wiesz najpóźniej na kilka miesięcy przed samym egzaminem. Niewątpliwie łatwiej jest więc uczyć się przez te pare miesięcy np. matematyki, języka polskiego i jednego języka obcego na poziomie podstawowym plus jednego czy dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym niż ten sam czas podzielić między kilkanaście przedmiotów. Musisz zdać sobie sprawę, że w pewnym momencie w szkole średniej powinieneś uczyć się nie do szkoły a do matury. Z pozoru może się to wydawać tym samym, jednakże istnieją pewne różnice. Może być tak, że im wcześniej to sobie uświadomisz, tym wyższy wynik na maturze uzyskasz. Warto również zadać sobie pytanie, czy będziesz się przygotowywać do każdego przedmiotu, który zdajesz na maturze, niezależnie od poziomu, czy jednak lepiej poświęcić cały pozostały czas na naukę z przedmiotów, z którymi możesz rekrutować się na wymarzone studia.

 

2.      Rób plany nauki: zarówno krótko-, jak i długoterminowe [1]

Żeby przygotować odpowiedni plan działania, powinniśmy zacząć od wyznaczenia sobie jasnych celów, zarówno długoterminowych, jak np. zdanie matury z matematyki rozszerzonej z wynikiem co najmniej na poziomie 90%, jak i tych krótkoterminowych, czyli np. że każdego dnia będziesz rozwiązywać 3 zadania z matematyki. Jeśli już wiemy dokładnie, co chcemy osiągnąć, ułożenie odpowiednich planów powinno być dużo łatwiejsze. Ustrukturyzowanie naszych działań, sporządzenie harmonogramu i wyznaczenie sobie konkretnych terminów realizacji poszczególnych zadań powinno nam pomóc zapanować nad codziennym chaosem związanym z natłokiem zadań. Sposób, w jaki przygotujesz takie plany, zależy tylko od Ciebie. Może jesteś zwolennikiem klasycznych papierowych planerów, a może wolisz nowe aplikacje, których obecnie jest pełno na rynku. Najważniejsze jest, żeby wybrana przez Ciebie metoda była skuteczna i przybliżała Cię do zrealizowania zamierzonych celów. Dzięki rozpisywaniu sobie zadań na poszczególne dni, tygodnie i miesiące będziesz w stanie na bieżąco kontrolować swoje postępy i wywiązywanie się z postawionych założeń. Pamiętaj natomiast, żeby podejść do planowania porządnie, czyli zamiast pobieżnego zaplanowania jedynie w myślach, co zrobisz dzisiaj, a czym może zajmiesz się jutro, sporządź rzeczywisty plan. Zapisanie go na kartce czy w notatkach w telefonie od razu zwiększa rangę danej czynności, a wielu z Was zapewne zdążyło się przekonać na własnej skórze, jak wielką satysfakcję może sprawić odhaczenie czy wykreślenie zrealizowanego zadania.

 

3.      Rozwiązuj zadania maturalne na lekcjach, z których nie rekrutujesz się na studia

Choć może Ci się to wydawać kontrowersyjne i przez wielu również może być ono uznane za nieszablonowe podejście, to powinieneś wiedzieć, że rozwiązywanie zadań maturalnych w trakcie lekcji, których nie będziesz zdawać na egzaminie maturalnym, nie jest wcale rzadką sytuacją. Oczywiście, nie namawiam Cię do konfliktu z nauczycielami i okazywania im braku szacunku przez ostentacyjne rozwiązywanie zadań z matematyki na lekcjach historii, natomiast sam powinieneś wiedzieć najlepiej, jakie podejście do danego przedmiotu mają Twoi pedagodzy, zwłaszcza w klasie maturalnej. Warto może więc z nimi po prostu porozmawiać, wytłumaczyć Waszą sytuację, opowiedzieć o celach i tym, co jest dla Was najważniejsze oraz uprzejmie poprosić o możliwość rozwiązywania zadań z innego przedmiotu w trakcie ich lekcji. Bardzo możliwe, że nie będziecie pierwszą osobą, która zasugeruje taki model pracy, a miejcie też w pamięci, że w wielu przypadkach nauczycielom z Waszej szkoły będzie również zależało na tym, by uczniowie generalnie osiągnęli jak najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Jeśli uda Wam się uzyskać zgodę na takie działanie, to tylko pomyślcie, ile czasu będziecie w stanie zaoszczędzić w ciągu dnia. Godziny, które i tak byście spędzili w szkole i albo korzystali w trakcie lekcji z telefonu, albo i tak nie słuchali, i nie zapamiętywali kolejnych informacji z biologii, będziecie mogli przeznaczyć na coś, czym zajęlibyście się dopiero po szkole w trakcie Waszego czasu wolnego. Umiejętność gospodarowanie nim nie należy do najprostszych, ale z całą pewnością jest niezwykle przydatna w życiu. Warto zatem postawić sobie jasne cele i zastanowić się, w jaki sposób możemy je osiągnąć, a potem szukać odpowiednich sposobów na to.

 

4.      Naucz się mówić NIE

Może Ci się to wydawać trywialnym stwierdzeniem, tak naprawdę truizmem, który zbyt wiele w Twoim życiu nie zmieni, ale już spieszę z wyjaśnieniem, co mam tak dokładnie na myśli oraz w jaki sposób możesz wykorzystać tę zasadę w trakcie przygotowań do matury. Musisz umieć odmawiać tak naprawdę w wielu różnych sytuacjach, np. musisz potrafić powiedzieć nie pożeraczom czasu i wyeliminować je ze swojego życia. Sztandarowym przykładem rzeczy, przez które tracimy nasz cenny czas, są chociażby social media. Nie dość, że niejednokrotnie przepadamy w nich na kilka godzin, to wywołują one szereg innych negatywnych skutków, jak np. pauperyzację intelektualną naszego społeczeństwa [2] czy obniżanie nastroju przez ukazywanie wyidealizowanego życia innych i pomijanie tych gorszych momentów [3,4]. Jeśli chcemy zatem zyskać kilka cennych godzin, które będziemy mogli przeznaczyć na naukę do egzaminów maturalnych, musimy umieć zrezygnować z bezcelowego przeglądania portali społecznościowych i zminimalizować czas spędzany przed ekranem. Social media to natomiast nie jedyna sfera, w której musimy umieć powiedzieć nie. Konieczna jest też umiejętność odmawiania niektórym osobom. Czasami warto jest postawić siebie na pierwszym miejscu i podporządkować nasze działania pod to, co będzie najlepsze dla nas. Przykładowo – jakaś osoba prosi Cię o spotkanie, ale wiesz, że jeśli na nie pójdziesz, to skończy się ono nieprzyjemnie albo zużyjesz na nie cenną energię i czas, które mógłbyś przeznaczyć na coś dużo bardziej dla Ciebie pożytecznego. Nie zrozum mnie źle, nie namawiam Cię do całkowitej rezygnacji ze spotkań ze znajomymi czy spędzania wolnego czasu w przyjemny sposób, ale musisz być świadom, co będzie dla Ciebie najlepsze. Musisz nauczyć się, kiedy dana aktywność będzie dla Ciebie bardziej korzystna, a kiedy przez nią stracisz więcej niż zyskasz.

 

Powyższe rady to tylko niektóre wskazówki, które możesz wdrożyć do swojego życia, by wygospodarować więcej czasu, który będziesz mógł chociażby przeznaczyć na naukę do egzaminu maturalnego, co z kolei będzie mogło przełożyć się na uzyskanie przez Ciebie wyższego wyniki i dostaniu się na wymarzone studia. Nie są to jednak jedyne możliwości zyskania minut czy godzin, dlatego też mam nadzieję, że wykorzystasz powyższy artykuł do zainspirowania się i znalezienia własnych sposobów, dzięki którym znajdziesz czas na rozwiązywanie zadań i przygotowania do matury.

 

 

 

Bibliografia:

[1] Brian Tracy, EAT THAT FROG! 21 Great Ways to Stop Procrastinating and Get More Done in Less Time; 2017

[2] Gliwa S. (2019), Wpływ mediów społecznościowych na opinie i nastroje społeczne, Przegląd naukowo-metodologiczny - Edukacja dla bezpieczeństwa, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, nr 2, s. 247-255.

[3] Medonet, https://www.medonet.pl/zdrowie,social-media--jak-wplywaja-na-nasze zdrowie-i-funkcjonowanie-w-swiecie-,artykul,57620257.html, [25.04.2023].

[4] Media samotnościowe, https://spidersweb.pl/2018/11/badania-wplywu-mediow-spo lecznosciowych-na-zdrowie.html [29.04.2023].

 

Inne posty na moim blogu

Metody nauki - jak efektywnie uczyć się do matury?

W tym artykule dowiesz się, jakie techniki warto stosować podczas przygotowania do matury oraz jak planować naukę, aby efektyw

Kiedy zacząć uczyć się do matury? 

W tym artykule dowiesz się, jak zaplanować przygotowanie do matury, jak radzić sobie ze stresem oraz jakie metody nauki będą

Terminy egzaminów maturalnych 2024/2025

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy dokładnie jest dana matura, odpowiedź znajdziesz w tym artykule