Studia: najważniejsze pytania

Studia: najważniejsze pytania

Łukasz Jarosiński
Jakie decyzje o swojej przyszłości podjąć po maturze?


Drogi czytelniku. Choć bardzo się starałem przy ułożeniu tych odpowiedzi i poświęciłem sporo czasu to pamiętaj jednak, że są to moje sugestie. Musisz je przemielić, podzielić przez dwa i dostosować do swojej sytuacji. 

 

1.       Jakich wskazówek udzieliłby Pan przed pójściem na studia?

Przede wszystkim polecam przeanalizować program studiów na które się udajesz. Program studiów to tzw. „syllabus”. Na przykład syllabus agh możesz znaleźć tutaj: https://syllabuskrk.agh.edu.pl/2019-2020/pl/treasuries/academy_units/offer.Jeśli czujesz, że któryś przedmiot mógłby sprawić Ci kłopot to warto się nim zająć już w okresie wakacji. Przed tym jednak skontaktowałbym się ze studentami tego kierunku i porozmawiałbym który przedmiot realnie sprawił kłopot na pierwszym semestrze. Ponieważ może się okazać, że będziesz się uczył jakiegoś przedmiotu, a wykładowca da wszystkim pozytywne oceny za sam udział w wykładzie.

Druga kwestia to zabezpieczyłbym się finansowo przed pójściem na studia. Chyba, że masz rodziców, którzy za wszystko Ci płacą… Choć ja osobiście wolałbym się utrzymać na studiach sam (więcej o tym: pytanie 19).

2.       Czy rok przerwy to dobry pomysł jeśli nie wie się do końca co chce się robić w życiu i na jakie studia pójść?

Ja osobiście nie jestem zwolennikiem tego pomysłu. Dlaczego? Ponieważ prawda o studiowaniu i pracowaniu jest zupełnie inna od wyobrażeń. Uczeń wyobraża sobie, że pójdzie na studia i będzie pracował w kierunku który studiuje. Buahahahahahaha! Już widzę rzesze studentów pracujących jako odlewnik, technolog chemiczny, inżynier środowiska itd. Studia praktycznie się nie liczą. Doznałeś szoku? Powtórzę Ci raz jeszcze. Studia praktycznie się nie liczą. Liczą się umiejętności. I tak np. w sektorze IT możesz być księdzem lub operatorem żurawia– nie ważne. Masz umiejętności to będziesz nawet szefem oddziału. Dlatego bardzo rozśmieszają mnie studenci którzy tak bardzo zabiegają o studia. A może ten „informatyka stosowana” zamiast zwykłej? A może tamto? Kierunek jest ważny lecz jest niczym w porównaniu do umiejętności. Ja natomiast polecam studiować zakres informatyki ponieważ nie tracisz wtedy 5 lat na studiowanie tylko na pozyskiwanie wiedzy i umiejętności. Nie mogę tego powiedzieć co do innych kierunków studiów. Oczywiście jeśli chcesz być Panią która pracuje w sekretariacie, studia zarządzania prawdopodobnie Ci w tym pomogą. Analogicznie jeśli chcesz być dentystą- udaj się studiować stomatologię. Ale jeśli chcesz pracować w IT- liczą się umiejętności, na studia mało kto patrzy. Jest lista umiejętności i pytanie ile rzeczy z tej listy potrafisz. I tyle.

3.       Jak pogodzić pracę ze studiami dziennymi i czy na każdym roku jest na to czas?

Nie pracowałbym na pierwszym roku studiów. To czas kiedy masz zdobyć wysokie oceny, ewentualne stypendia i zadbać o swoją renomę na uczelni. Drugi rok studiów też może być problematyczny. Wszystko zależy od Twojego kierunku. Ale trzeci rok wydaje się być odpowiedni żeby rozglądać się za stażem w jakiejś firmie. Pisz, rekrutuj, ubiegaj się. Twoje doświadczenie jest dużo ważniejsze niż oceny które uzyskasz na studiach. W pogodzeniu pracy ze studiami pomogą Ci plany oraz rezygnacja z części aktywności (wykłady, część hobby przełożyć na później itd.). Więcej o planowaniu przeczytasz tutaj: https://szkolamaturzystow.pl/blog/1575741493-planowanie-droga-do-sukcesu 

4.       Różne programy wyjazdowe dla studentów - tak czy nie?

Nie. Rozmawiając ze wszystkimi którzy korzystali z takich wyjazdów deklaruję, że nie zdobywa się tam wiedzy i umiejętności. Ja w ogóle tego fenomenu nie rozumiem, trzeba wyjechać żeby się czegoś nauczyć. Jaja. Oczywiście krótki staż (ja byłem na takim w Szwajcarii z firmą ABB) jest jak najbardziej OK, ale jakieś wymiany- nie. No chyba że jedziesz w celach turystycznych i rekreacyjnych- to jak najbardziej. Wiedzę możesz spokojnie zdobywać w domu.

5.       Czy warto iść na studia zaoczne kierunek informatyka?

Jeśli się pracuje i kogoś stać na opłacenie takich studiów to jak najbardziej tak. Ja w ogóle jestem zwolennikiem studiów zaocznych. Mój model jest taki że w tym wieku potencjalny student powinien już pracować lub mieć założoną własną firmę. A studia robić raczej „dla papierka” oraz dla uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności.

6.       Czym się różni informatyka stosowana od informatyki na AGH? Progi na informatykę stosowaną są o wiele niższe

Różnica jest w programie studiów (niewielka, patrz: syllabus pkt 1) oraz w poziomie trudności (informatyka jest trudniejsza).

7.       Dużo się mówi, że dobre studia to podstawa ale czy tak jest naprawdę? Czy to jaki osiągnę sukces w życiu zależy na jak dobre studia pójdę czy to bardziej zależy od ilości pracy jaką wykonam w danym kierunku?

Sukces zdecydowanie zależy od ilości pracy jaką wykona się w danym kierunku. Wystarczy popatrzeć na ludzi sukcesu; spora część z nich nie ma ukończonych studiów wyższych. A nawet jeśli ktoś chce się ubiegać o zwykłą etatową pracę to liczą się bardziej umiejętności niż papier. Natomiast papier niestety często trzeba mieć- i to jest główny cel studiowania. 

8.       Czy polecam pan studiować kierunek XXX?

Nie odpowiem na to pytanie i nikt spoza osób które tam studiowały Ci nie odpowie. Jeśli chcesz naprawdę uzyskać jakiś sensowny obraz tego jak wygląda dany kierunek studiów to zapytaj się studentów którzy tam studiowali. Mamy XXI wiek- mnóstwo grup facebookowych. Wystarczy odnaleźć odpowiednią grupę, zadać pytanie kilku studentom, wejść w interakcje z odpowiadającymi i  już wiesz wszystko. Polecam w ten sposób też rozbudowywać bazę swoich kontaktów. Może Ci się wydawać, że już ich nie wykorzystasz ale mnie życie nieraz w tej kwestii zaskakiwało. W ten sposób uzyskasz też wiele cennych informacji: których prowadzących (a zatem przedmiotów) należy się obawiać, a których nie itd. 

9.       Czy na pierwszym roku, na większości kierunków inżynierskich są podobne zajęcia?

I tak i nie. Zawsze jest matematyka (algebra, analiza), zazwyczaj fizyka oraz informatyka. Ale więcej szczegółów zobaczysz patrząc na syllabusy odpowiednich przedmiotów. Zatem po raz kolejny odsyłam do punktu 1. 

10.   Czy mając pomysł na życie nie związane ze studiami jest sens się na nie wybierać ?

Po wcześniejszych odpowiedziach można wyczuć, że ja nie jestem wielkim entuzjastom studiów. Ale z drugiej strony w dzisiejszych czasach ciężko żyć bez „papierka”. No chyba, że masz swoją firmę i na prawdę Ci to nie przeszkadza. Ale polecam za to bardzo rozwijać swój pomysł na życie a studia ewentualnie gdzieś na boku, może zaoczne? Zatem studia tak, ale żeby zajęły jak najmniej czasy i były jak najmniej inwazyjne. 

11.   Czy po kursie c++ będę gotowy na pracę? Jeśli tak to na co patrzeć w ofertach pracy? Jeśli nie to co będę jeszcze musiał wiedzieć by podjąć się pracy?

Kurs C++ który organizujemy w wakacje nie przygotowuje do pracy. Kurs realizuje solidne podstawy programowania tak aby student nie musiał się adaptować na studiach do programowania tylko znał podstawy i mógł rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie. Więcej o kursie przeczytasz tutaj: https://www.facebook.com/kursy.maturalne.lukasz.jarosinski/photos/a.287732538571557/530120544332754/?type=3&theater

12.   Czy istnieje możliwość przeniesienia się na inny kierunek po roku i zaczęcie od pierwszego roku? A od drugiego?

Słyszałem o takich przypadkach, ale wszystkie tego typu pytania kierowałbym do odpowiednich dziekanatów. Wydaje mi się, że może to mocno zależeć od kierunku studiów. Inaczej każdy z zarządzania chciałby przepisać się na informatykę. Dlatego szczegóły warto dopytać w konkretnych dziekanatach. W ogóle wszystkie specjalistyczne pytania dotyczące studiów warto sobie spisać i przedzwonić do dziekanatów o odpowiedzi.

13.   Jakie języki programowania warto ogarnąć przed rozpoczęciem studiów?

Najpopularniejsze to języki programowania na studiach C++, Java, C (choć cały czas to się zmienia). Najważniejsze to ogarnąć algorytmy i schematy myślenia w programowaniu. Język to tylko składnia, sposób opisu swojego rozumowania. Oczywiście języki mogą się znacznie od siebie różnić i pozwalać na napisanie różnych programów. Ale podstawa to algorytmy i sposób myślenia, potem dobieramy język do swoich potrzeb.

14.   Wybrać to co przyniesie porządne zyski, ale raczej mnie nie interesuje, czy to co mnie pasjonuje, ale słabo się zarabia?

Ja bym wybrał to co pasjonuje. Jeśli staniesz się w tym dobry, to powinno również przynieść solidne zyski. Dziś na wszystkim można zarobić i praktycznie w każdej dziedzinie znaleźć chętny rynek. A z doświadczenia mogę powiedzieć, że połączenie pracy i hobby to wspaniała rzecz. Dla mnie piąteczek i poniedziałek to te same dni. Niekoniecznie tak było jak pracowałem „na etacie”. Dlatego zawsze polecam robić hobby. I to samo zauważam u swoich kolegów, którzy nie wytrzymują już na etatach i zaczynają otwierać swoje biznesy w tych kategoriach które od zawsze ich interesowały.

15.   Czego warto się uczyć przed studiami inżynierskimi?

Zerknij do programu swoich studiów (syllabus) i się dowiesz. Na pewno na studiach spotkasz się z matematyką, fizyką oraz informatyką. Ale bardzo dokładne szczegóły poznasz w syllabusie (patrz pytanie 1).

16.   Jaki kierunek wybrać jak się nie wie czym się zajmować w przyszłości?

Ja polecam zawsze kierunki powiązane z informatyką i programowaniem. One po prostu dają umiejętności na które są zapotrzebowania na rynku (i wiele wskazuje że tak będzie jeszcze długo) i wiele możliwości skoku w bok do dowolnej dziedziny. Pewnie jak to czytasz to wyobrażasz sobie siebie siedzącego przy biurku i programującego przez 8h dziennie. Nic bardziej mylnego! Owszem przez pierwsze lata będziesz pewnie programował (ale wtedy Ci się jeszcze będzie chciało). Potem zazwyczaj będziesz miał pieniądze (i umiejętności!) aby realizować swój biznes dotyczący swojego hobby. A jak nie będziesz chciał to i tak zostaje wybór pracy programisty / informatyka. Wielu moich znajomych poszło tą drogą i nie żałują.

17.   Czy można sobie poradzić na studiach informatycznych jeśli wcześniej w liceum się nie miało styczności z informatyką?

Tak. Wszystko zależy od poziomu przedmiotów które będziesz miał na studiach. Od tego są wakacje żeby podciągnąć swoje umiejętności. Inaczej możesz zostać odstrzelony na pierwszym semestrze (tak jak statystycznie około połowa studentów AGH). Z mojej strony polecam oczywiście kurs programowania C++ oraz kurs całek (analiza matematyczna jest główną przyczyną przedwczesnego zakończenia studiów wyższych...). Szczegóły: https://www.facebook.com/kursy.maturalne.lukasz.jarosinski/photos/a.287732538571557/530120544332754/?type=3&theater

18.   Warszawa czy Kraków pod względem perspektyw w IT?

Wiadomo, że trochę lepsza jest Warszawa. Ale ja osobiście wybrałbym Kraków (bliżej z mojej lokalizacji). Przypominam, że informatyka na AGH była pierwszym kierunkiem w rankingu perspektyw. Jeśli chcesz osiągnąć sukces to ten wybór nie ma znaczenia. Warto też uwzględnić to, że Kraków jest troszkę tańszy jeśli chodzi o wynajem mieszkania. 

19.   Jak utrzymać się na studiach jeśli nie ma się kasiastych rodziców?

W ogóle to polecam samemu utrzymać się na studiach nawet mając „kasiastych” rodziców. Ja dzięki temu, że musiałem sam siebie utrzymać na studiach zrobiłem się (wydaje mi się) przedsiębiorczy. Nic tak nie uczy przedsiębiorczości jak rzeczywistość. Jak będziesz musiał pogodzić pracę ze studiami. Odpowiadając na pytanie: trzeba łączyć pracę ze studiami od drugiego, trzeciego roku studiów oraz pracować w wakacje (patrz: punkt 3). W ten też sposób uczy się człowiek oszczędności. Patrząc na moich kolegów którzy tak postąpili to są w zupełnie innym miejscu swojej kariery niż Ci którzy mieli wszystko zapewnione.

20.   Jaką maturę lepiej poprawić (matematyka / fizyka) jeśli chce się za rok jeszcze raz rekrutować?

Największe perspektywy dostarcza wysoko zdana matura rozszerzona z matematyki. Brana jest pod uwagę w rekrutacji na praktycznie każdym kierunku studiów inżynierskich. W zależności od kierunku studiów są potrzebne także inne przedmioty. Ale matura rozszerzona z matematyki jest zdecydowanie najpopularniejsza w rekrutacji. Jeśli zatem musisz poprawiać maturę to nie polecałbym matury fizyki tylko matematykę rozszerzoną.

 

Inne posty na moim blogu