Baza wiedzy z matematyki przygotowana przez Szkołę Maturzystów Łukasza Jarosińskiego.
Zależność między dwoma zmiennymi we wzorze y=ax
Metodę obliczania punktu przecięcia z osią OY, poznałeś wcześniej, teraz wyznaczymy punkt przecięcia z osią OX, czyli miejsce zerowe funkcji, jeżeli wcześniej za x podstawiałeś 0, by obliczyć punkt przecięcia z osią OY, to żeby obliczyć miejsce zerowe musisz podstawić 0, ale tym razem za y.
Tak jak wiesz współczynnik a określa przyrost wartości funkcji przy wzroście argumentu o 1.
Objaśnienie zależności pomiędzy współczynnikami kierunkowymi dwóch prostych.
W jednym z pierwszych tematów o funkcji liniowej, liczyliśmy jak zmieni się obwód trójkąta równobocznego w zależności od długości jego boku, teraz zrobimy podobnie, spróbujemy obliczyć kilka zadań, który na pierwszy rzut oka nie wyglądają na zadania z funkcją liniową.
Rozwiązywanie równań i nierówności.
Rozwiązywanie równań i nierówności z wartością bezwzględną
Rozwiązywanie równań z dwiema niewiadomymi
Rozwiązywanie takich układów
Będziemy je rozwiązywać za pomocą wyznacznika macierzy, jedyną różnicą jest to, że po otrzymaniu wyników, musimy ilość rozwiązań uzależnić od parametru.
Układy równań są pomocne w rozwiązywaniu zadań tekstowych, musimy przeanalizować treść zadania, ułożyć układ równań, rozwiązać go, a następnie sprawdzić czy rozwiązania zgadzają się z treścią zadania.
Rozwiązywanie nierówności na podstawie wykresu.
Takie układy pomogą nam w rozwiązywaniu pewnej grupy problemów praktycznych np. planowania produkcji tak, aby osiągnąć maksymalny zysk przy optymalnym wykorzystaniu posiadanych zasobów. Będziemy musieli obliczyć wartość największą i najmniejszą. Wzór takiej funkcji jest zapisywany: f(x,y)=ax+by+c
Wykres funkcji y=ax+b